1 yaşındaki bebek ishal olursa

Paylaş
 

Annelerin yeni doğan bebeklerinde ilk aylarda dikkat etmeleri gereken bir sürü şeyin yanı sıra, en fazla korktukları şeylerden biri özellikle 1 yaşındaki bebek ishal olursa ne yapacaklarını bilememeleridir.

İshalin genel olarak yetişkin insanda bile su kaybına neden olduğu bilindiği için, henüz bağışıklık sistemi tam anlamıyla güçlenmemiş bebeklerde ciddi tehlikeler yaratabileceği bilinmektedir. Bu yüzden ishalin sebebi kesinlikle tam olarak anlaşılmalıdır.

İshal enfeksiyondan kaynaklanabilir

Bir yaşındaki bebek ishal olursa doğal çözümler aramak yerine kesinlikle bir doktora götürülmelidir; çünkü ishalin sebebi enfeksiyon olabilir. Çocuk doktoru gerekli gaita ve kan tahlillerini yaptıktan sonra size ishalin sebebini söyleyecektir. Gerekli tavsiyeleri verecek ve bebeğinizin sağlığına kavuşmasına yardımcı olacaktır.

İshal nasıl anlaşılır?

1 yaşındaki bebek ishal olursa bunu kakasından anlayabilirsiniz. Normalden daha sıvılaşmış kakanın yanı sıra iştahının kesilmesi de ishalin belirtilerinden biridir. İlerlemiş ishallerde bebeğiniz kusabilir. Endişelenmeyin çünkü bu da sizin hastalığı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bebeklerde ishal nasıl geçer?

Bebeğiniz çok su kaybettiği için bu dönemdeki beslenmesini daha çok sıvı gıdalar ile sağlamalı, bol bol su içmesini sağlamalısınız. Bebeğinizin su kaybettiğini idrarının koyulaşmasından, ağız çevresinin ve dudağının kurumasından ve halsizliğinden anlayabilirsiniz.

İshal mikroptan kaynaklanmış olabilir, o yüzden bebeğinizin ve çevresinin temizliğine çok dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin beslenmek için kullandığı her şeyi her kullanımında mutlak kaynatmalısınız.

1 yaşındaki bebek ishal olursa lif içeren muz, şeftali ve elma gibi besinleri püre şeklinde yedirebilirsiniz. Patates püresi ve pirinç lapası da aynı amaç için yedirilebilir.


Bu yazı 2628 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak