Ağız yarasına ne iyi gelir?

Paylaş
 

Ağzımızda oluşan yaraların birden fazla nedeni vardır ve bu yaraları iyileştirmek, tekrardan oluşmasını engellemek için ağız yarasına sebep olan faktörlere göre tedavi yöntemleri uygulamak gerekebilir. Ağız temizliğinin tam yapılmıyor ya da yapılamıyor olması ağzımızda oluşan yaraların başlıca sebepleridir. Ayrıca stres, genetik yapı, hormonsal değişimler, sigara içmek, vücuttaki vitamin eksiklikleri ve bazı gıdalarda ağız yaralarına sebebiyet verebilmektedir. Ağız yaralarının tedavisinde doğal tedavi yöntemi uygulamak istediğimiz takdirde bazı bitkilerden yararlanabilir ancak ağız yarasının tekrar oluşması durumunda yayılma tehlikesine karşın uzman bir doktora görünmeniz kesinlikle tavsiye edilmektedir.

Öncelikle ağız yaralarına sebep olan etmenleri inceleyelim.

B12 vitamini eksikliği ağız içi yaralarına, nefes darlığına ve halsizlik durumlarına neden olabilmektedir. Demir Eksikliği: Kanımızda yeterli düzeyde kırmızı kan hücresinin bulunmaması durumunda olan demir eksikliği ağız içi yaralarının oluşmasında etkilidir.

Çölyak Hastalığı: Çölyak hastalığının bağırsaklarda iltihaba yol açan hastalıklardan birisidir ve ağız içi yaralarıda bu hastalığın karakteristik özellik gösterdiği onlarca rahatsızlıktan birisidir.

Chron Hastalığı: Midede ve ağızda ülserlere sebep olan Chron hastalığının vücudumuza verdiği başlıca tepki tekrarlanan ağız içi yaralarıdır.

Gıdalar: Bazı gıdaların tüketimi bazı insanlarda ağız yaralarına sebebiyet verebilmektedir. Çikolata, fıstık, peynir, çilek, kahve, beyaz un ve domatesi bu gıdalar arasında gösterebiliriz.

Genetik yatkınlık: Ağız yarası şikâyetinden dolayı doktorlara gelen hastaların neredeyse %40’ının ailesinde ağız içi hastalığının görülmesi bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır.

Hormon değişiklikleri: Bazı bayanlarda adet dönemi olarak nitelendirdiğimiz dönemde oluşan hormonsal dalgalanmalar ağız içi yaralarına sebep olabilmektedir.

Aşırı stres ve kaygı: Aşırı stresli ve kaygılı dönemlerimizde ağız için veya dil üstünde yaralar oluşabilmektedir.

Sigara içmek: Sigara içmenin vücudumuzda oluşturduğu ilk rahatsızlık ağız içi yaralarıdır. Ayrıca sigara kullanımını bitiren kişilerde de bir süre boyunca ağız içi yaraları görülebilir.

Ağız İçi Yaralarına İyi Gelen Bitkiler
Ağız içi yaralarınızın hızlı bir şekilde iyileşmesini istiyorsanız doktorunuzun yazdığı reçetedeki ilaçları düzenli bir şekilde kullanırken aşağıdaki doğal yöntemleri de uygulayabilirsiniz. Bu yöntemleri uygulamak doktorunuzun tedavisine destek olmaktadır ve herhangi bir şekilde vücudunuza zarar vermemektedir.

Çay:  Tanen açısından oldukça zengin olan çay bakteri, alerji, virüs veya mantar sebebiyle oluşan ağız yararlarının iyileşmesine son derece katkıda bulunmaktadır. Kullanılmış çay poşetlerinizi ya da demlediğiniz çaydan kalan geriye kalan kısmı uygun şekilde yaranın bulunduğu bölgede 15-20 dakika bekletmek buradaki mikropları kırarak ağız içi yaranızın daha hızlı bir şekilde iyileşmesine katkıda bulunacaktır.

Ülser Otu Bitkisi: Ülser otu ağız içinde oluşan ülserler için oldukça yararlı bir bitkidir. Bitki ismini genellikle ağız içi ülser tedavisinde kullanılmasından almıştır. Ülkemizde pek yaygın olarak görülmediği için her aktarda bu bitkiyi bulmak mümkün olmayabilir. Bulduğunuz takdirde ise bu otun çayını yapıp tüketmek ağız içi yaralarınıza oldukça iyi gelecektir.

Adaçayı: Gelenekselleşmiş bir bitki olan adaçayını ağız gargarası olarak kullandığınızda ağız ve boğazınızda oluşan ağrıların azaldığını fark edeceksiniz.

Altın mühür bitkisi: Kanamayı azaltma, hatta durdurabilme ve antiseptik gibi özelliklere sahip olan Altın mühür bitkisi ağız yaralarının tedavisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Altın mühür çayını hazırlamak için 1 litre suya 8 kaşığı altın mühür bitkisi atıp elde ettiğimiz karışımı 10 dakika kaynattıktan sonra uygun sıcaklıkta gargara suyu olarak kullanmak ağız içi yaralarımızı iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Bu tedavilerin en etkili olanını seçebilmek için öncelikle ağız içi yaranızın sebebini bilmeniz gerekmektedir. Virüs, alerji ya da bakteri sebebiyle ortaya çıkan yaraların tedavisinde farklı yöntemler uygulanabilir. Örneğin gıda alerjisi sebebiyle görülen ağız içi yaralarının tedavisinde öncelikle bu sorunu oluşturan gıdaların tüketilmesi durdurulmaktadır.

Ayrıca yazımıza “Yukarıda tavsiye edilen tedavi yöntemlerinin sadece iyileşme süresini hızlandıracağını ve en uygun tedavi yöntemi için bir uzmana danışmanız gerektiği” notunu ekleyerek makalemizi burada sonlandıralım.


Bu yazı 797 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir