Bamya neye iyi gelir

Paylaş
 

Adı: Yunanca “bamia” sözcüğünün Türkçede bamya olarak değişikliğe uğradığı sanılmaktadır. Ancak Farsgada da aynı ad kullanılmaktadır. Alanya’da bamyaya tülütoton denir.

Tarihçesi: Yapılan kazılar Mısır’da MÖ 12. yüzyıldan beri tarımının yapıldığını göstermektedir. Anadolu’ya Filistin ve Suriye üzerinden gelmiştir.

Botanik: Yabani bamya Asya’nın tropik bölgesinde yetişmektedir. Anavatanının Hindistan olduğu ileri sürülmektedir. Günümüzde bamyanın tarımı ağırlıklı olarak Akdeniz kıyı ülkelerinde ve Güney Amerika’da yapılmaktadır. Ayrıca iklimi tarımına uygun tüm ülkelerde az veya çok yetiştirilmektedir. Otsu olan bitki biryıllıktır. Boyu 2,5 metreye ulaşır. Bazı ülkelerde meyvesinin yanı sıra yaprakları ve tohumu da sebze olarak yenir.

Türkiye’de bamyanın birçok çeşidi yetiştirilir. Sultani: İrisine verilen addır.

Manikürlü: İzmir ve Bornova civarında yetiştirilir. Tombul: Balıkesir’de yetiştirilir.

Çayır: Edirne ve çevresinde yetiştirilir.

Akbacak, Çiçek: Amasya’da yetiştirilir ve çok ünlüdür.

Satın alırken nelere dikkat etmeli: Bamya tam olgunlaştığında odunsulaştığından henüz yeşilken toplanır. Pörsümemiş olmasına dikkat edilmelidir. Meyvenin rengi ve boyu çeşidine göre değişir. Rengi koyu yeşilden sarıya doğru, boyu ise 1-12,5 santimetre arasında değişir. Soğuk iklimde yetişen bamyanın meyvesi daha küçüktür.

Saklanması: Bamya 7-10°C’de %95 nemli ortamda en uzun 2 hafta saklanabilir. 4°C’nin altında ise derhal bozulur. Buzdolabının sebze gözünde çabuk bozulur. Dondurularak saklanabilir. Amasya (akbacak, çiçek) bamyası ipe dizilerek kurutulur ve kışın pişirilerek yenir.

İçindeki bazı maddeler: Protein, karbonhidrat, mineraller (demir, kalsiyum), vitaminler (provitamin A, B1, B2, C), sümüksü madde, yağ.

Tohumunda %25 oranında bitkisel yağ vardır. Tohumlarında yüksek oranda bulunan yağdan margarin imalatında yararlanılır.

100 g taze bamya 19 kcal içerir.

100 g pişmiş bamya 20 kcal içerir.

100 g konserve bamya 16 kcal içerir.

Özettikleri:

Midesi ve bağırsakları hasta olanlar için iyi bir hasta yemeğidir.

Vücuttaki fazla yağın yakılmasında yardımcı olur. Hastalıktan sonraki iyileşme döneminde mideyi yormaz.


Bu yazı 553 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

yt izlenme satın al ilaç rehberi izmir evden eve nakliyat