Bebek ishaline ne iyi gelir

Paylaş
 

Bebeğin oldukça fazla su kaybetmesine neden olan ishalin başlıca gastroenterit denilen bağırsak enfeksiyonları olup buna rota virüsü gibi salgınlar halinde gelen virüsler veya gıdalardaki bozulmalar veya ortam kirliliği nedeniyle vücuda geçen bakteriler neden olabilir.

Bebek ishal olduğunda sıvı dışkılamanın bir an önce durdurulmasına çalışmak yerine sık dışkılama nedeniyle kaybolan sıvının çorbalar, meyve suları veya çeşitli sıvı takviyeleri ile yerine konmasına çalışılır.

İshal olan bebeğin midesinin bulanması, kusması sık görülen bir durumdur. Bebek her kendine verileni kusmuyorsa doktora götürmeye gerek yoktur. Bu dönemde bebeğe sulu besinler az ama sık sık verilir. Annesini emiyorsa, emzirme işlemi devam edilmelidir. Bebek 6 aydan küçük ve sadece anne sütü ile besleniyorsa ishal olsa dahi anne sütü dışında başka bir şey verilmez, daha sık emzirilir.

Ek gıda ile beslenen bebeklere patates püresi, muz püresi, pirinç lapası, yoğurt çorbası gibi besinler verilir.

İshal olan bebek su-tuz-şeker karışımından oluşan sıvı ile sıvı ihtiyacını karşılayabilir. Anneler dilerlerse ishal için hazır ishal mamalarını da kullanabilirler.

İshalin mikrobik kaynaklı olabileceği düşünülerek hijyene azami şekilde riayet edilmelidir. İshal olan bebeğin altı normal zamanlara göre daha sık değiştirilmeli, tuvalet, lavabo ve bez temizliğine önem verilmeli, eller sık sık yıkanmalıdır.

Bebekler için ishal karışımı nasıl hazırlanır ?

Önceki yıllarda sık sık devlet kanallarında tarifi verilen ishal karışımı hala ishalin tedavisinde kullanılan bir numaralı sıvıdır. Bu sıvı kaynamış soğumuş suya (1 litre) bir veya iki yemek kaşığı şeker ile bir çay bardağı tuzun karıştırılması ile hazırlanır. Bu sıvı bebek her kakasını yaptığında bir kere verilir.

Bebek 2 yaşından küçükse her seferinde 1 çay bardağı, 2 yaşından büyükse 1 su bardağı verilir.

Sadece dışkılama değil kustuktan sonra da bu sıvıdan verilir.

 İshal olan bebeğe neler yedirilir neler verilmez ?

İshal olan bebeğe kesinlikle asitli içecekler, gazoz verilmez. Kolanın ishale iyi geldiği yönünde halkımız arasında yaygın bir inanış vardır, bu nedenle özellikle vurguladım.

Bebeğe kola içirmek yerine elma suyu, yoğurtlu-pirinçli çorbaların suyundan içirebilirsiniz. Şeftali ve limon ishale iyi gelen meyvelerdendir. Muz da hem büyüklerde hem de bebeklerde ishale iyi gelir.

Sebzelerden ise patates ve havuç püre halinde verilebilir. Yağlı ve şekerli gıdalardan ise sakınılmalıdır. Çünkü bu tür gıdalar ishali artırıcı niteliktedir.

İnek sütünün ishal olan bebeğe verilip verilmeyeceği halkımızca merak edilmektedir. Sütün ishale neden olup olmaması bebekte laktoz alerjisi olup olmaması ile alakalı bir durumdur. Daha önceki ishallerinde süt içmesine rağmen ishal tedavi edilebilmişse bebeğin süte alerjisi olmayabilir. Eğer süt ile beslenen bebeğin ishali uzun sürmüşse ve sık sık tekrarlıyorsa ishalin laktoz intoleransı veya başka alerjiler nedeniyle meydana gelmesinden şüphe edilir. Bebeğe hastanede yapılacak kan testleri ile bu durum anlaşılır. Bebeğin neye alerjisi olduğunu bilirseniz bir daha ki sefere o besini ishalken vermezsiniz. Eğer bebekte laktoz intoleransı yok ise inek sütü içmesinde de bir sakınca yoktur.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin tükettiği gıdalar ve sıvılar da bebekte ishale neden olabilir veya ishalin uzamasına neden olabilir. Anne buna da dikkat etmelidir.

Yeni doğan bebeklerde ishal nasıl anlaşılır ?

Anne yeni doğan veya birkaç haftalık bebeğinin ishal olup olmadığını anlamakta zorluk çeker. Yeni doğan bebekler her emdikten sonra dışkılayabilir ve rengi de yeşil ve sulu olabilir. Bu bebeğin ishal olduğu anlamı taşımaz. Bebeğin ishal olduğu kakasının çok kötü kokması, sümüksü-balgamsı bir yapıda olması, dışkıda kan görülmesi, normalden sık kaka yapması, bebeğin emmeye isteksiz olması, ateşinin yükselmesi gibi şikayetler yeni doğan bebeklerde ishal belirtilerindendir. Bu şikayetlerden birkaçı birlikte meydana geldi ise bebeği doktora götürmek gerekebilir. Yeni doğan bebeklerde aşırı susuz kalmak bıngıldağın çökmesine neden olur. Bebek bu derecede susuz kalmış ise hastanede damar yolu açılarak serum ile sıvı besin takviyesi yapılır.

İshal olan bebekler sık dışkılayacakları için altları her zamankinden daha fazla kirlenecek ve hassas bölgeleri tahriş olacaktır. Bebeğin altı sık sık değiştirilip krem sürülerek altının pişmesine engel olunmalıdır.

Bebekte aşırı su kaybı nasıl anlaşılır ?

Bebeklerde ishalin ölümcül seviyeye geçmesi aşırı su kaybı yaşanması ile olur. Gelişmemiş ülkelerde ishal bebekleri su kaybı oluşturarak ölümüne neden olur.

Bebek aşırı su kaybettiğinde ağız kuruluğu, dudakların kuruması, göz küresinin çökmesi, bıngıldağın çökmesi, idrarın renginde belirgin koyulaşma ve uzun süre idrar yapamama gibi belirtiler gösterir.

Aşırı su kaybeden bebek sürekli uyumak ister, oldukça halsizdir. İshal olan bebeğin bu aşamada susuzluk yaşamaması için az ve sık sıvı gıdalar verilir. Aşırı kusma veya ağızdan bir şey alamama gibi durumlar nedeniyle bebekte aşırı su kaybı yaşanmış ise tek seçenek serum tedavisidir.


Bu yazı 1558 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak