Bebek ve Çocuklarda İshal İçin Tuz Şeker Karışımı Nasıl Hazırlanır

bebeklerde ishal
Paylaş
 

Bebeklerde ishal dünyanın her yerinde neredeyse aynı oranda görülmektedir. Fakat gelişmemiş ülkelerde ishal bebek ve çocuklar için ciddi bir tehdit, hatta ölüm sebebidir. Bebek ölümlerinin başlıca sebeplerinden birisi ishale bağlı susuzluktur geri kalmış ülkelerde. Gelişmiş ülkelerde ise yaygın sağlık teşkilatı ağı ve toplumun bilinçli olması nedeniyle bebeklerde görülen ishal vakaları kolaylıkla atlatılmaktadır.

Bu yazımda ishal olan bebeklere içirilecek su-tuz ve şeker karışımının nasıl hazırlanacağını anlatacağım. Eczanede ishal karışımı olarak satılan sıvılar da aslında bu karışımın benzeridir. Yapılışı kolaydır. Bu karışımı bebek her dışkı yaptıkça içirirseniz bebeğiniz kaybettiği su, mineral ve enerjiyi geri kazanmış olur.

Öncelikle hijyene dikkat edilmeli, karışımı hazırlayacak ve bebeğe içirecek kişinin karışımı hazırlamaya başlamadan önce ellerini sabunla yıkaması ve karışımda kaynamış soğumuş su kullanması gerekmektedir. Kaynamış soğumuş suda mikroplar etkisiz hale gelir.

İshal İçin Su Tuz Şeker Karışımı Nasıl Hazırlanır ?

Bir litre suya bir çorba kaşığı şeker ve bir çay kaşığı tuz ekleyerek karıştırınız. Bebek 2 yaşın altında ise her kaka yaptığında bu karışımdan bir çay bardağı içmelidir. Çocuğunuz 2 yaşını geçmiş ise her kakadan sonra iki çay bardağı içmelidir.

Bu karışım 24 saatte bir yani her gün yeniden hazırlanmalıdır.

İshal Olan Bebek Nasıl Beslenmeli ?

Yağlı yiyecekler, kolalı-şekerli içecekler verilmemeli, elma-muz-patates püresi, yoğurt, tuzlu ayran, yoğurtlu çorba, pirinç lapası veya pirinç çorbası yedirilmelidir. Yağlı et veya süt ishale iyi gelmez. Fakat yağsız haşlama et yedirebilirsiniz.

Çocuklarda İshal Neden Olur ?

Bebeğini, çocuğunuz ishal oluyor ise elbette bunun sebebini merak edersiniz. Bebeklerde ishal genellikle virüs kaynaklı olup rota virüsü önemli bir tehlikedir.

Hijyene riayet edilerek ve yabancı ortamlara daha az çıkılarak ishal vakaları azaltılabilir. Seyahat etmek ve havaların ısınması ishal vakalarını artıran başlı başına unsurlardır. Yolculuk ettiğinizde yeni yeni mekanların yanı sıra yeni  insanlar ve yeni ortamla dolayısı ile yeni mikroplarla tanışırsınız. Henüz bağışıklığı gelişmemiş bebeklerde bu ishal sebebidir.

Havaların ısınması mikropların daha kolay üremesine yol açar. Bu nedenle bebeklerde ve çocuklarda yazın daha fazla ishal görülür. Genel hijyen kurallarına riayet edilmemesi, çocuğun oyun arkadaşlarının veya oyun oynadığı mekanların hijyen yoksunu olması, açıkta satılan yiyecekler (özellikle bkz dondurma ve bkz mideye dolması ) ishalin başlıca sebepleridir.

Ayrıca şebeke suyunun kirli olması, mahalledeki su kaynaklarına kanalizasyon karışması gibi sebeplerle ishal vakaları oluşabilir.

Bebeklerde ishal görülünce bazen ebeveyn gereğinden fazla panik yapmış da olabilir. Bebeklerin yetişkinlerden daha sık kaka yapması, dışkının daha cıvık olması normaldir.

İshal olan bebeklerde bazen kusma veya ateş çıkabilir. Belli bir ölçüye kadar bebek veya çocuk bunu atlatabilir. Bebekte susuzluk ve yüksek ateş arttı ise doktora götürülmelidir.

 


Bu yazı 4039 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak