Bebekler Neden Kusar ?

Paylaş
 

Yeni doğan bebeklerde çeşitli sebeplerle kusma görülebilir. Kusmanın sebebi fazla gelen sütün atılması gibi masum bir gerekçeye de dayanabilir, sinsi bir enfeksiyondan da kaynaklı olabilir. Sebep ne olursa olsun bebeklerin sık sık kusmaları ciddiye alınmalıdır. Bir günü geçen kusma vakalarında zanna göre hareket etmek yerine bebeği bir sağlık kuruluşuna götürmek gerekir.

Kusma bebeğin karın kaslarının kasılması ile midesindekileri dışarı çıkarmasıdır. Bunun oldukça fazla nedeni vardır. Sık görülenleri, soğuk algınlığı, bağırsak enfeksiyonu, boğaz iltihabı gibi rahatsızlıklardır. Bunların yanı sıra böbrek-karaciğer enfeksiyonları, menenjit ve beyin tümörleri gibi ciddi fakat nadir sebeplerle de kusma görülebilir.

Yüksek ateş, ishal, nefes alma güçlüğü gibi şikayetlerle birlikte seyreden kusma hallerinde veya ani ve çok sık kusma durumlarında hemen doktora gitmelidir.

Bir kusma sebebi de gastrosefageal  reflüdür. Bebek anne sütünü kusmayı adet haline getirmiş ise nedeni bu olabilir. Mide ile yemek borusu arasındaki kapakçığın esnemesi ile midedeki yarı sindirilmiş besinlerin yemek borusuna kaçması ile oluşur. Mideden geri gelen yarı asitli besinlerin tahrişi ile bebek sıkça kusabilir.

 


Bu yazı 662 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak