İshale Ne İyi Gelir

19 Ağustos 2015
admin_tr

Bebeklerde İshal Nedir

Bebeklerde ishal bebeğim sık sık sulu kaka yapmasıdır. Genellikle sümüksü bir yapıdadır. Rengi yeşil ya da sarı olabilir. Bazen kan...

Bebeklerde ishal bebeğim sık sık sulu kaka yapmasıdır. Genellikle sümüksü bir yapıdadır. Rengi yeşil ya da sarı olabilir. Bazen kan görülebilir. Değişik nedenleri olmakla birlikte genelde ağızdan alınan mikropların bağırsağa yerleşmesi sonucunda görülür.

Bebeklerde ve çocuklarda ishalde vücut aşırı tuz ve su kaybına uğrar. Bu yüzden ilk olarak bu dengenin sağlanması gerekmektedir. Bu yüzden tuz, şeker ve su karışımı verilip bol sıvı alması sağlanır. Sulu gıdalar yedirilir.

Bu konuda en büyük risk sık dışkılama nedeniyle vücuttaki su oranının dramatik şekilde azalmasıdır. Bebekler hastalandığında ebeveynin endişelenmesi doğaldır. Ancak bilinçsiz şekilde hareket edilmesi hastalığın seyrini kötüleştirebileceği de unutulmamalıdır.

Özellikle telaş içine girip bebeğe bir şeyler yedirmeye çalışmak ters etki yapabilir. Öncelikle ishalin neden kaynaklandığı bilinmelidir. Bebeğin pil gibi kimyasal maddeleri emmesi sonucu zehirlenme olmuş olabilir, üşütmüş olabilir veya başka bir hastalığın yan tesiri olarak ishal oluşmuş olabilir.

Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde emzirmeye devam etmek basit ama yapılabilecek en mantıklı şeydir. Böylece bebeğin bir süre sonra kendini toparlaması beklenir. İshal uzun süre devam ediyorsa evde zaman kaybedilmeyip doktora gidilmelidir.

Daha büyük bebeklerde ise kaybolan sıvının telafisi için şeker, tuz ve su karışımı bebeğe içirilir. Bu sıvı ve enerji kaybını kapatacaktır. Fakat hala ishal devam ediyorsa uzmana gidilmelidir.

İshal olan bebeklere havuç suyu, ayran, pirinç lapası, pirinç çorbası ve muz püresi yedirilebilir. Yağlı yemekler ve et ishali artıracaktır. Bunların haricinde bebeklere bitkisel tedavi uygulamak yerine, ishal geçmezse uzmana başvurulmalıdır.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © Enterogermina ishalde kullanılır mı?