Bebeklerde ishal tedavisi

bebeklerde ishal tedavisi
Paylaş
 

Bebeklerde ishal tedavisi, eğer durum ciddi değilse evde de yapılabiliyor. İlla ki bebeğe serum vermeye veya doktor takibine gerek yok.
İshal vakalarında yetişkinlere ilaç verilebilirken bebeklere bağırsak yavaşlatıcı herhangi bir ilaç verilemiyor. Bunun yerine lifsiz sebzelerle beslenmesi bol sıvı ve anne sütü alması tavsiye ediliyor.
İshal olan bebeğe yedirilecek en faydalı gıdalar, patates, havuç gibi sebzeler, elma, muz gibi meyveler ve pirinç ile yapılan çorbalardır. Bazı meyveler (örneğin erik, kayısı, armut) ile yeşil yapraklı sebzeler ishali artırıcı özellikte olduğundan ishal süresince tüketimi azaltılmalıdır.
İshal olan bebeğin düzelmesi esnasında normal beslenme düzenine geçilmesi kademeli olmalıdır. Bebeklerde ishalin bir haftada geçmesi beklenir. Bir haftadan uzun süren ishallerde bebekte ishalin laktoz alerjisi nedeniyle oluştuğu düşünülebilir. Bu durumda süt yerine yoğurt yedirilir.

Bebekte kronik ishal var ise veya ishali çok uzun süre devam ediyor ise besin alerjilerinden şüphe edilir. Bu durumda anne bebeğin ishal olmadan 24 saat önce ne yediğini bir yere not etmelidir.Bebeklerde alerji genelde inek sütü veya yumurtaya karşı olmaktadır. Bebeğin hangi gıdaya alerjisi olduğu hastanelerde yapılan testler sonucu ortaya çıkmaktadır.
Halk arasında 3 yaşından önce bu tür testler yapılmaz diye bir söylenti vardır, bu doğru değildir. Bebek küçükse kan yoluyla, daha büyükse deri yoluyla bu testler yapılır.

Bebeklerde görülen hangi ishaller tehlikelidir ?

Dünyada bebek ölümlerinin başlıca sebepleri arasında ishal gelir. Bebeğin dışkısı çok pis kokulu ise, kanlı ise veya sümüksü kıvamda ise bebeğin ishali tedavi edilmezse ciddi boyutlara ulaşabilir.
Bebeğin dışkısı çok kötü kokuyorsa, rengi normalden farklıysa salmonella, şigella gibi dizanteri, kolera benzeri bakteri kaynaklı ishal olabilir. Bu tür ishaller bozuk yumurtalı gıdalar, mayonezli gıdalar, bekletilmiş yaş pasta kreması nedeniyle meydana gelmiş olabilir. Gıda zehirlenmesi sonucu oluşan bu tür ishaller çok tehlikelidir. Hastanede kültür testi ile bu durum anlaşılır. Bu tür durumda bilinçsiz antibiyotik kullanılmamalıdır.
Ateşli ve kanlı ishalleri bir kenara bırakırsak, bebeğin dışkısı koridoru kokutacak derecede kötü ise ishal rota virüsü kaynaklı olabilir. Rota virüsüne karşı aşı da geliştirilmiştir ancak aşı yüzde yüz koruyucu değildir. Rota virüsü havadan ve oyuncaklardan bile kolaylıkla bulaşabilen virüstür. Kreşe giden çocukların bu virüsten korunması neredeyse imkansızdır. Salgın dönemlerinde kreşe giden çocuklar çoğunlukla ishale yakalanır.
Bebeklerde yüksek ateş var ise veya az önce bahsettiğim dışkının pis kokması, balgamlı bir hal alması halinde evde klasik ishal tedavisi uygulamak yerine doktora götürmek gerekir. Ayrıca bebek her yediğini kusuyorsa, dışkılama sayısı ile beslenme sayısı arasında orantısızlık varsa (örneğin bebek birkaç saattir idrar yapmıyorsa) ağzında ve cildinde kuruluk varsa (ciltte kuruluk bebeğin derisi çekip bırakılarak anlaşılabilir) doktora götürülmelidir. Yüksek ateş yok ise ve bebek ağızdan sıvı alabiliyorsa bebeği hastaneye götürmeye gerek yoktur.

İshal olan bebekte yüksek ateş varsa ?

38 ila 38,5 dereceye kadar yüksek ateş tolere edilebilir. Bu seviyenin üzerine çıkılırsa hastaneye götürülebilir veya bebeğe bol sıvı vermek, üstünü açmak, ıslak bezle cildini silmek gibi ateş düşürücü önlemler alınabilir. Bebeğe mümkün mertebe ateş düşürücü ilaçlar verilmemelidir. Küçük çocuklara ise abartmamak kaydı ile verilebilir. Yüksek ateş ile seyreden ishallerde yapılacak en doğru şey bol sıvı verilmesidir. Bununla birlikte bu konuda aşırıya da kaçılmamalıdır. Çünkü bebeği zorlayarak bir şeyler içirmek onun kusmasına sebep olur ki bu istenilmeyecek bir şeydir.
6 aydan küçük bebeklerde ishal tedavisi
Bilindiği gibi bebek henüz 6 aylık değilse ona sadece anne sütü verilir, su bile verilmez. Sadece anne sütü ile beslenen bebekler ishal olduklarında yine anne sütü ile beslenmeye devam edilmelidir. İshal oldu diye çeşitli ek gıdalar verilmez. Anne sütü yeterli gelmiyorsa biraz su verilebilir veya hastaneye götürülür.
Bebek ve çocuklarda gıda zehirlenmesi kaynaklı ishal tedavisi
Bu tür ishallerin başlıca belirtisi ishalle birlikte kusmanın da olmasıdır. Bebek hem ishal, hem de kusuyorsa kusma engelleyici ilaçlar verilmemelidir. Bebek kusarak vücudunda biriken toksinleri atar, bir süre sonra ishal geçecektir. Bununla birlikte gıda zehirlenmesi kaynaklı ishallerde yüksek ateş görülebilir veya kusmalar o kadar yoğundur ki boğaz mide asidi nedeniyle tahriş olur. Bu tür durumlarda hastaneye gitmek gerekebilir.

Bebekte ağız kokusu varsa ?

Bebekte ishal veya kabızlık gibi şikayetlerin yanında bir de ağız kokusu varsa bu bağırsak florasının bozukluğu ile açıklanabilir. Bu durum hijyen eksikliği özellikle annelerin çalışması neticede çocukların kreşte veya evde bilinçsiz bakıcılar gözetiminde büyümesi, abur cubur ve hazır gıda tüketimi nedeniyle bağırsak florası bozulur. Bağırsak florası güçlü olan çocuklar hastalıklara karşı daha dayanıklıdırlar. Yoğurt, kefir gibi gıdalar ve eczanelerde satılan prebiyotikler kullanılmalıdır.


Bu yazı 1131 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak