Bebeklerde ishal

bebeklerde ishale ne iyi gelir
Paylaş
 

Bebeklerde ishal başlıca iki nedenle oluşur. Bebeklerin bazı gıdalara alerjisi yani şeker, laktoz intoleransı gibi sorunları olabilir. Böyle durumlarda süt içen bebek ishal olur. Başlıca gıdası süt olan bebeğin süte alerjisi olması ciddi bir sorundur.
İshalin başka bir nedeni ise bebeğin henüz alışık olmadığı mikroplardır. Yeterince bağışıklık geliştirilmediği için bazı mikrop ve parazitler bebeklerde ishale neden olabilir.
Bebeklerde ishalin inek sütüne bağlı olduğunu düşünüyorsanız, bebeğin beslenmesinden ve annenin beslenmesinden inek sütünü çıkarmak gerekir. Bunun yerine tamamen parçalanmış proteinlerden, amino asitlerden oluşan mamalar kullanılabilir, soya ürünleri kullanılabilir. Doktor tavsiye ederse reflor gibi takviye ürünler kullanabilir.
İshal mikrop kaynaklı ise bebeğe dışkı tahlili yapılıp mikrobun cinsi saptanmalıdır. Genelde amip gibi belli parazitler dışında oluşan ishallerde bebeklerde ilaç kullanılmaz.
İshal olan bebeklerde en önemli husus beslenmenin aralıksız devam etmesidir. Anne sütü mutlaka verilmeli, kullandığı mama değiştirilmeden verilmelidir. Eğer bebek 6 ayın üzerinde ve ek besinler kullanıyor ise o zaman diyetinde bir takım değişiklikler yaparak, dışkının biraz daha katı haline getirilmesi sağlanır. Örneğin patates, pirinç ve havuç gibi gıdalar yağsız püre-lapa halinde verilmeli elma, muz ve şeftali gibi meyvelerin püreleri yedirilmelidir. Yoğurt bebeklerde ishale en faydalı besinlerden birisidir.
Bebeğin şeker veya laktoz intoleransı yok ise süt ve süt ürünlerinin kesilmesinin bir anlamı yoktur. İshal süresince bebeğin bol sıvı almasına gayret edilmelidir.

İshal olan bebek ne zaman doktora götürülmeli

İshal olan bebeğin doktora götürülmesi için önemli su ve tuz kaybının ortaya çıkması gerekmektedir. Özellikle su içemeyecek derecede bitkin ve halsiz bebekler mutlaka doktora götürülmelidir. Bebek su içebilse dahi ishal 7 günden daha fazla uzamış ise bebek doktora götürülmelidir.
Bebek 8 saattir idrar yapmıyorsa, bıngıldağı çökmüşse, göz küreleri çökmüşse, ağladığı halde gözünden yaş gelmiyorsa bebeğin vücudunun aşırı susuz kalmıştır ve acilen sağlık kuruluşuna götürülmelidir.
Bunların yanı sıra, bebek alışılmadık şekilde uyuyor, ağız kuruluğu var ise, bir şey yiyip içemeyecek derecede halsiz olması, kakanın, kusmuğun içinde kan olması, kusmuğun sarımsı-yeşilimsi renkte olması hallerinde ishal olan bebek doktora götürülür.

İshal olan bebeğin dışkısı nasıl olur ?

Sadece anne sütü ile beslenen bebeğin dışkısına zamanla anne alışır. Bebeğin dışkısı annenin alıştığının dışında ise bebekte ishal olabilir. İshal olan bebekte dışkı sıvı kıvamda ve sümüksüdür. Mama ile beslenen bebeğin dışkısı anne sütü ile beslenene göre daha farklıdır. Mama ile beslenen bebek anne sütü ile beslenene oranla daha katı dışkı yapar, ancak yine de çok katı değildir.
Anne bebeğin dışkısını gözlemlediğinde normalden sıvı dışkılamanın ishal belirtisi olduğunu anlayabilir. Bazen de dışkı normalden katı olur, bu durumda da kabızlık söz konusu olur.
Bebeklerde ishalin sebepleri besin alerjileri veya virüslerdir.


Bu yazı 907 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak