Bebeklerde İshale İyi Gelen Havuç Suyu Nasıl Hazırlanır ?

bebeklerde ishale ne iyi gelir
Paylaş
 

İshal olan bebeklerde başlıca tedavi sık dışkılama ile vücuttan çıkan sıvıyı ve elektrolitleri kazanma üzerine kuruludur. Aksi takdirde bebek susuz ve güçsüz kalır. Gelişmemiş ülkelerde ve ülkemizin bazı kesimlerinde sırf bu sebeple vefat eden bebekler bulunmaktadır. Yaşı müsait olanlar hatırlar eskiden sırf bebeklerde ishal konusunda bilinçlendirme yapmak için TV programları yapılırdı. Bu programlarda günümüzde de kullanılan ishal karışımlarının nasıl hazırlanacağı anlatılırdı. Eczanelerde hazır hali satılan bu ishal karışımları bebekler ve çocuklarda ishal tedavisi için hala en iyi çözümdür.

İshal olan bebeğe bu karışımın yanında havuç suyu türünden sıvılar da verilmelidir. Bu yazımda ishal olan bebek için havuç suyunun nasıl hazırlanacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Yaklaşık beş su bardağı yani bir litre kadar suyun içine yıkanmış birkaç havuç rendelenir. Havuç miktarını göz kararı ayarlayabilirsiniz. Bir saat kadar kaynayınca püre kıvamına gelir. Bu şekilde bebeğe yedirebilirsiniz. Kıvamının koyuluğu size kalmış. İster daha sıvı yani havuç suyu şeklinde isterseniz de havuç püre olarak bebeğinize verebilirsiniz.

İshale ayrıca patates püresi ve pirinç lapası da iyi gelir. Yoğurt ve ayran, yoğurt içeren çorbalar, pirinçli çorbalar iyi gelecektir.

Bunlar ishal olan çocuğunuza da iyi gelecektir. İshal olan çocukların kızartma, kuruyemiş, yağlı yiyecekler, yağlı et ve sütten de uzak durması gerekir. Cip, kola türü market ürünleri de tüketilmemelidir.


Bu yazı 1083 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak