Bebeklerde İshale İyi Gelen Yöntemler Nelerdir

Paylaş
 

Havuçları doğrayın ve 1 litre su içinde 1-1,5 saat kaynatıp püre haline getirin sonra tekrar sulandırın. Bebeğe yedirin. Yine havuçlu pirinç çorbası da ishale iyi gelecektir.
Basit ishal durumunda pirinç lapası iyi gelecektir.
Ayva, elma, kayısı (muz – bebekten bebeğe değişim göstermektedir. Bu konuda annenin bilgisi daha önemlidir) iyi gelir. Haşlanmış patates püresi ishale iyi gelir.
ishal ile birlikte ateş ve kusma varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bebek henüz ek gıdaya başlamamışsa ve sadece anne sütü ile besleniyorsa en etkili ishal tedavisi bebeği mümkün olduğunca sık emzirerek onun sıvı ve enerji ihtiyacını temin etmektir. Aksi takdirde bebek susuz kalır, siz bunu bebeğin ağzının kurumasından ve göz çanağının belirginleşmesinden anlayabilirsiniz.

Sık sık dışkılayan bebeğin altının da sık sık değiştirilmesi gerekir. Bunun ihmali ve hijyen kurallarına fazla riayet edilmemesi ishal vakasını derinleştirebilir.

İshal olan bebeğe gelişigüzel tedavi usullerini özellikle de çeşitli bitkisel tedavileri uygulamak sakıncalıdır. Çünkü bitkilerde çok çeşitli maddeler vardır. Bazı maddeler bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle bitkisel diye doktor bilgisi dışında deneme yanılma usulü ile kürler uygulanmamalıdır.

Bebeğin ishal olma sebebi üşütme ve başka bir sebep olabilir. Yüksek ateş veya dışkısında kan ya da jölemsi madde görülmesi halinde hemen hastaneye gitmek gerekir.

ishalin sebebi bilinmeden evde tedavi uygulamaya çalışmak değerli vaktin harcanmasına ve durumun kötüleşmesine neden olabilir.

Üşüten bebeklerde ishalin yanı sıra huzursuzluk ve kusma görülmesi normaldir. Bu gün aşırı devam ediyorsa doktora gidilmelidir.


Bu yazı 1028 kere okundu.
 • Site Yorum

5 adet yorum var.

 1. Dukan Diyeti dedi ki:

  İshal ciddi bar hastalık. Kesinlikle herkesin bilgi sahibi olması gereken bir konu. Yararlı bir makale

 2. brillant dedi ki:

  bende son zamanlarda bunu merak ediyordum bebek ishaline ne iyi geliyor diye arattığımda bu siteyle karşılaştım elinize sağlık güzel bilgiler vermişsiniz.

 3. nilfit dedi ki:

  bilgi için teşekkürler işe yarayabilecek yöntemler vermişsiniz cahil kalmamak gerekiyor

 4. evde ek iş dedi ki:

  dikat edilmeli muhakkak doktor tarfından bence kontrol edilmeli

 5. Teknoloji dedi ki:

  Yeni doğmuş sayılan bebeğim hemen ishal oldu bir şeyde yemiyor ama bu yazıdan sonra bakalım deneyeceğim işe yarar umarım

Bir yorum bırak

yt izlenme satın al ilaç rehberi izmir evden eve nakliyat