Bebeklerde İshale İyi Gelen Yöntemler Nelerdir

Paylaş
 

Havuçları doğrayın ve 1 litre su içinde 1-1,5 saat kaynatıp püre haline getirin sonra tekrar sulandırın. Bebeğe yedirin. Yine havuçlu pirinç çorbası da ishale iyi gelecektir.
Basit ishal durumunda pirinç lapası iyi gelecektir.
Ayva, elma, kayısı (muz – bebekten bebeğe değişim göstermektedir. Bu konuda annenin bilgisi daha önemlidir) iyi gelir. Haşlanmış patates püresi ishale iyi gelir.
ishal ile birlikte ateş ve kusma varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bebek henüz ek gıdaya başlamamışsa ve sadece anne sütü ile besleniyorsa en etkili ishal tedavisi bebeği mümkün olduğunca sık emzirerek onun sıvı ve enerji ihtiyacını temin etmektir. Aksi takdirde bebek susuz kalır, siz bunu bebeğin ağzının kurumasından ve göz çanağının belirginleşmesinden anlayabilirsiniz.

Sık sık dışkılayan bebeğin altının da sık sık değiştirilmesi gerekir. Bunun ihmali ve hijyen kurallarına fazla riayet edilmemesi ishal vakasını derinleştirebilir.

İshal olan bebeğe gelişigüzel tedavi usullerini özellikle de çeşitli bitkisel tedavileri uygulamak sakıncalıdır. Çünkü bitkilerde çok çeşitli maddeler vardır. Bazı maddeler bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle bitkisel diye doktor bilgisi dışında deneme yanılma usulü ile kürler uygulanmamalıdır.

Bebeğin ishal olma sebebi üşütme ve başka bir sebep olabilir. Yüksek ateş veya dışkısında kan ya da jölemsi madde görülmesi halinde hemen hastaneye gitmek gerekir.

ishalin sebebi bilinmeden evde tedavi uygulamaya çalışmak değerli vaktin harcanmasına ve durumun kötüleşmesine neden olabilir.

Üşüten bebeklerde ishalin yanı sıra huzursuzluk ve kusma görülmesi normaldir. Bu gün aşırı devam ediyorsa doktora gidilmelidir.


Bu yazı 1185 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak