Bebeklerde İshale Neler İyi Gelir?

Paylaş
 

Bebeklerde ishal görülmesi ebeveynleri endişeye sevk eden bir durumdur. Öncelikle bebeğin ishal olduğuna nasıl kanaat getirilir, bu konuda bilgi vereyim. Çünkü bebeğin sık ve sıvı dışkı yapması olağan bir durumdur. Sadece annesinin sütü ile beslenen bebekler günde altı defa dışkı yapabilirler. Eğer bu sayının üzerine çıkılmışsa ve bebeğinizde kırgınlık-halsizlik belirtileri görülüyorsa ishalden şüphe edilebilir.

Bebekler neden ishal olur ?

İshal oluşumunda hijyen kurallarına riayet edilmemesi etkili olur. Çoğu ishal vakası bakteriyel enfeksiyon kaynaklıdır. Bebeğinize zararlı mikroplar genellikle yiyecek ve içeceklerden bulaşır. Oyuncağı, biberonu ve bulunduğu ortam temiz olmalıdır. İshali karın ağrısı ve yüksek ateş takip edebilir. Bunlara ilaveten dışkıda kan varsa, bebeğinizin idrarı koyu ise idrar yapma sıklığı azalmış ise doktora gitmek lazımdır.

Bebekler besin alerjisi veya kötü ortamlarda saklanan gıdaların yedirilmesi gibi sebeplerle de ishal olabilirler.

İshal neden tedavi edilmelidir ?

Dünyada bebek ölümlerinin başlıca sebeplerinden birisi ishaldir. Bebeklerde ishal tedavisi aslında oldukça basittir. Kaybedilen sıvı ve minerallerin takviye edilmesi ile ishal vakaları kolaylıkla düzelebilmektedir. Fakat ne yazık ki ihmalkarlık sonucu dünyada bir yaş civarında ishalden kaybedilen bebeklerin sayısı bir milyonun üzerindedir.

Bebeklerde ishale neler iyi gelir ?

Bebek sadece anne sütü ile besleniyorsa hijyen kurallarına uyulması, bebeğin sık sık altını değiştirilmesi ve sık emzirilmesi ile ishal tedavisi yapılır. Mama ile besleniyorsa laktoz içermeyen mama verilmelidir.  Ek gıdaya başlamış bebeklere, pirinç lapası, muz ve patates püresi verilir.

Sık ve sulu dışkılama neticesinde kaybedilen sıvının telafi edilmesi için tuz-su şeker ile hazırlanan karışım verilir. Bu karışımın oranı beş su bardağı su/ iki çorba kaşığı şeker / bir çay kaşığı tuz olmalıdır. Bebek her kaka yapışta bu karışımdan bir çay kaşığı verilir.

Eczanelerde ishal için hazır solüsyonlar ve kullanımı kolay ishal tozları satılmaktadır. Evde karışım hazırlamak zor geliyor ise bunları kullanabilirsiniz.

İshal olan bebeklere meyve suyu verilmesi veya yağlı yiyecekler yedirilmesi uygun olmaz. Asitli içecekler de içirilmemeli, ilaç kullanılmamalıdır. Bazı durumlarda doktora götürmek gerekebilir.

Doktora gidilmesi gereken durumlar:

38 dereceyi aşan ateş,

Dışkıda kan görülmesi, sümüksü görünüm, kötü koku oluşması,

İshal ile birlikte sık sık kusma,

İshal bir gündür aralıksız devam ediyorsa,

Bebekte ağız kuruluğu var ise,

İdrarı koyu renkte ise,

6 saattir idrar yapmıyorsa,

Bebekte göz çukurlaşmış ve halsizlik varsa,

Yukarıda sayılan belirtiler görüldüğünde doktora gidilmelidir. Aşırı sıvı kaybetmiş bebeğe damardan sıvı takviyesi gerekebilir. Bebeğe kesinlikle ishal ilacı verilmemelidir.

 

 


Bu yazı 762 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak