Çay ishale iyi gelirmi

Paylaş
 

Çay ishale iyi gelirmi yoksa bu konuda bir etkisi yok mu açıklamaya çalışacağım. Küçüklüğümüzde annelerimiz demli çayı ishali tedavi etmede kullanırlardı. Şimdilerde de aynı yöntemi uygulayanlar var.

Bazı internet sitelerinde de çayın ishale iyi geldiğine değinilmektedir. Açık konuşmak gerekirse çay ishale iyi gelmediği gibi fazla içilirse zararı dahi olur. Şöyle ki;

Bildiğiniz üzere çay içindeki kafein uyarıcı bir maddedir ve beyne yaptığı etki sayesinde çay içtikten sonra algılarımız bir miktar daha açılır. Çay bu uyarıcı etkisini diğer organlara da yapar. Diretik etkisi vardır böbrekleri çalıştırır, bağırsak hareketlerini de çok az da olsa artırır.

Bağırsak hareketlerinin hızlanması ishalin şiddetinin artması demektir. Bir iki bardak çayın önemli bir etkisi olmasa da daha fazla çay içilirse zararı dokunur. Çay böbrek söktürücü olduğu için vücuttan daha hızlı sıvı çıkışana neden olur.

İshalde vücudun susuz kalmaması çok önemlidir. Zaten sulu kaka yapıyorken bir de daha sık çiş yapmak istenen bir durum değildir.

Çoğu konuda haklı olan annelerimiz çayın ishali kesmesi konusunda yanılıyorlar. İshal iken bol sıvı alımı gerekir. Çay yerine bitki çayları veya şeftali suyu ishale daha iyi gelecektir.


Bu yazı 3001 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Mobil Sürüme Geç