Çocuğun İshali Nasıl Geçer?

Paylaş
 

Gözümüz gibi sakındığımız yavrularımız ne yazık ki sık sık ishal olurlar. İster çocuklarda isterse de büyüklerde ishal, hayat kalitesini düşüren ve sıkıntı veren rahatsızlıktır. Çocuklarda ishal halsizlik ve ateş ile birlikte gelişirse endişelenmemek elde değil. Bu makalede “Çocuğun İshali Nasıl Geçer ?” konusunda bilgi verilecektir. Ama önce ishal neden oluşur ve hangi türleri tehlikelidir bilgi verelim.

İshal çoğunlukla üşütme sonrası oluşsa da bunun arkasında bakteri, virüs ve parazitlerin neden oldukları enfeksiyon olabilir. Üşütme veya çeşitli rahatsızlıklar sonucunda bağışıklık sistemi zaafa uğrar ve sindirim sisteminde pasif durumda olanlar çoğalarak enfeksiyona neden olurlar. İshal yediğimizin besinlerin bu mikroplara yaramaması ve mikropların tasfiyesi için başvurduğu bir yoldur. Şiddetli ishal vakalarında kusma ve iştah kaybı da olur. Çünkü bu esnada yediğimiz besinlerden mikroplarda yararlanır ve güçlenir. İshal ile sindirim sistemi boşaltılarak temizlenir.

Fakat enerji alınması, kaybolan sıvının ve minerallerin yerine konması gerekir. Bunun için evde hazırlanacak kolay bir karışım vardır. Bir litre suya iki yemek kaşığı şeker ve bir çay bardağı tuz katıp karıştırılır. Kusma ve dışkılama sonralarında bir bardak çocuğa verilir. Bu karışım ishali kesmek için değildir, ishalin yarattığı sıvı kaybını telafi etmek ve vücudu enerjisiz bırakmamak içindir. Zaten çocuk ishalken iştahsızdır, yediklerini de kısa sürede dışarı atar, bu yüzden bu karışım çok gereklidir.

İshalin sebebi gıda zehirlenmesi de olabilir. Böyle durumlarda ishal daha kötü seyreder. Dışkıda kan görülmesi ve yüksek oluşması halinde kesinlikle bir sağlık kurumuna gidilmelidir.

İshal vakalarında ağrılı dışkılama ve halsizlik oluşması ise normal bir durumdur. Mide bulantısı da olabilir. Ancak ishal uzun süre devam ediyorsa doktora gitmekte fayda vardır.

Laktoz intoleransı (süt ve süt ürünlerine alerji) ve crohn hastalığı gibi nedenlerle de ishal olabilir çocuğunuz. İncir, kavun, erik, kayısı, dut gibi ishal yapıcı meyveler yiyince veya toprak, beton veya taşa oturmayla da ishal oluşabilir. Bu tür durumlarda iyi beslenme ile ishal kendiliğinden geçer.

İshal çocuğun bünyesi ile de ilgili olabilir, kimisinde keçi eti, kimisinde şebeke suyu ishale neden olabilir. Közlenmiş mısır da ishal sebebidir.

İshal olan çocuk nasıl beslenmeli ?

Bol su tüketilmeli. Patates püresi, pirinç lapası, kızarmış ekmek, yoğurt ve tost yenilmeli. Yoğurt içeren çorbalar tercih edilmelidir. Meyve olarak da muz ve elma ishale iyi gelir. Şekersiz çay iyi gelirken meyve sularından da uzak durulmalıdır. İshal olan anne sütü ile beslenen bebek ise daha sık aralıklarla emzirilmelidir. Mama yiyen bebeklere laktoz içermeyen mamalar verilmelidir. Yukarıda bahsedilen su- tuz-şeker karışımı her tuvaletten sonra bir bardak şeklinde çocuğa verilmelidir.

Eğer çocuğunuz sık sık ishal oluyorsa hijyene daha fazla dikkat etmeli, içme suyunuzu kontrol ettirmelisiniz. İshal bağırsaklardaki parazit nedeniyle de oluşabilir, buna dikkat ediniz.

Ne zaman doktora götürmeli ?

Eğer ishal yüksek ateş ile seyrediyorsa doktora gidilmelidir. Bunun dışında geçmeyen ishal, ciddi derecede sıvı kaybı, dışkıda kan görülmesi halinde de hastaneye gitmek gerekir.

Çocuklarda ishali ne keser ?

İshal vakalarında vücuttan sıvı çıkışını durdurmak yerine sıvı elektrolit kaybını telafi etmek gerekir. Bu nedenle başlangıç aşamasında ishal durdurulmaya çalışılmamalı, sıvı takviyesi ile yetinilmelidir.  Vücudun aşırı susuz kalması, idrar renginin koyulaşması ve idrar yapma aralığının uzaması iyiye işaret etmez. Bununla birlikte geçmeyen ishale karşı tedbir almak istiyorsanız şu formülü uygulayabilirsiniz. Yarım  fincan Türk kahvesini sulandırıp limon sıkınız.  (fincanın yarısı kahve yarısı su) Bu karışımı (ıslak kahveyi) bir kere bile çocuğunuza verseniz ishali kesecektir. Ancak yine de bu formülün ishal tedavisinde kullanılmasının sakıncalı olabileceğini hatırlatmak gerekir.


Bu yazı 10046 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak