Çocuklarda İshal Nedenleri

Paylaş
 

Çocuklarda ishalin aşırı meyve tüketimi veya üşütme kaynaklı olduğu düşünülür. Halbuki ishal oluşumunun en önemli nedenlerinden birisi temizlik kurallarına riayet edilmemesidir. Serinlemek için kendini havuzlara, dere kenarlarına atan çocukların sıklıkla ishal olduğu görülmektedir. Suya giren çocuğun boğazına kaçan sudaki mikroplar onu ishal etmektedir.

Ayrıca sebze ve meyvelerin yıkanmaması veya üstünkörü su tutulması da ishale davetiye çıkarır. Yiyeceklere yapışık halde duran parazit ve bakteriler sindirim sisteminde enfeksiyona yol açarak ishale neden olabilirler.

Beslenme düzeninin bozuk olması, çocuğun abur cubur ile karnını doyurması, şekerli, yağlı yiyecekleri yemesi, hele de bunları asitli içeceklerle tüketmesi bağırsakları bozar.

Yaz aylarında havaların ısınması ile besinler daha çabuk bozulur, sıcakta erimeye yüz tutmuş çikolatanın veya mutfak tezgahında bekleyen mercimek çorbası ishale neden olabilir.

Alerjik sebepler örneğin süte- ete alerji ishal yapabileceği gibi bazı sindirim sistemi sorunları da ishal yapabilir. Çocuğunuz sık sık ishal oluyorsa sebebi bunlar olabilir. Ayrıca kirli şebeke suyu da kronik ishale neden olur. Çocuğunuz sık sık ishal oluyorsa onu doktora götürmelisiniz.

Çocukta ağız kuruluğu ve aşırı bitkinlik gözlenmeli, çocuğun göz çukurları belirgin derecede hasta görünüyorsa hastaneye gidilmelidir.

Yüksek ateş ve kanlı dışkı görürseniz de doktora götürünüz.

İshalden korunmanın en önemli şartı dengeli beslenme ve temizliğe riayet edilmesidir.


Bu yazı 793 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak