İshale Ne İyi Gelir

8 Ağustos 2015
admin_tr

Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir?

Hatırlar mısınız eskiden TV’de ishal için sıvı takviyesi tarifi verilirdi. O kadar hastalık varken “neden ishal” diye sorardım kendime. Biz...

Hatırlar mısınız eskiden TV’de ishal için sıvı takviyesi tarifi verilirdi. O kadar hastalık varken “neden ishal” diye sorardım kendime. Biz de sık sık ishal olurduk ama annem bize o karışımı yapmak yerine patates haşlaması ve kızılcık tarhanası yedirirdi. Ve iyi gelirdi.

Daha sonra öğrendim ki benim ciddiye almadım ishal bir ila altı yaş arasındaki bebek ve çocukların ikinci ölüm sebebiymiş. Gelişmemiş ülkelerde durum daha vahim. Milyonlarca kişi ishal gibi basit bir hastalıktan ölüyor.

Bunu öğrendiğimde “bu çocukların anneleri ishal gibi basit bir sebepten evlatlarının elinden kayıp gitmesine nasıl izin veriyor ?” diye düşünmeden edemedim. İshal ölümlerinin sebebi ishale neden olan bakteriyle yeterli beslenemeyen çocukların zayıf vücudunun baş edememesi. Gelişmiş ülkelerde ve ülkemizin gelişmiş kısımlarında çocuklar yeterli beslendikleri için ishalden ölmüyorlar. Kırsal kesimde ise hala ishal can almaya devam ediyor.

Büyüyünce öğrendim ki annemin haşlama patates ve tarhana formülü ishal konusunda işe yarayan bir formül. Ama organik ve dengeli beslenmeyen zayıf bünyeli çocuklar için yeterli değil. İshal olan çocukların kesinlikle bol sıvı alması lazım. İshal olan bir bebekse durum daha da hassaslaşıyor. Çünkü bebeklerde ishal ilacı kullanılmaması gerekiyor. Olur böyle şeyler deyip gözleri çukur çukur kalana kadar halsiz ve vücudu susuz kalmış bebekleri patates püresiyle tedavi etmeye çalışırsanız dramatik sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir ?

İshal tedavisi kaybolan sıvının yerine konması ile yapılır. İshal olan bebeğin rutin beslenmesine devam edilemez. Bebek annesini emiyorsa, daha sık emzirilmelidir. Mama yiyorsa laktoz içermeyen mama verilmelidir. Bebekler ishalken huzursuz ve bitkin görünürler. Altını sık sık kirlettikleri için buna bir de pişik sıkıntısı eklenir. Bu nedenle bebeklerin altları sık sık değiştirilmeli ve temizliğe azami dikkat edilmelidir.

Yüksek ateş veya dışkıda kan görülmesi halinde derhal doktora gidilmeli, bebeğin vücudunun susuz düşmemesi sağlanmalıdır. Bebeğin ağzı kurumuşsa, vücut susuz kaldıysa hastanede damardan sıvı takviyesi verilir.

Bebeğe uygulanacak ishal kürü şöyle hazırlanır; Sürahiye 1 litre (yaklaşık 5 bardak) klorsuz tercihen kaynamış soğutulmuş su konur. İki yemek kaşığı şeker ile bir çay kaşığı tuz eklenip karıştırılır. Bu karışımın hazır tozları ve benzer solisyonları eczanelerde satılmaktadır.

Bebek sıvı kaybettikçe yani her kusma ve dışkılamada bir çay bardağı içirilir. Bu karışım bebeğin ihtiyaç duyduğu enerji sıvı ve minerali hastalık geçene kadar sağlayacaktır.

Ek gıda ile beslenen bebeklere yoğurt ile yapılan çorbalar, yoğurt, patates püresi, pirinç lapası verilir. Kayısı, armut erik gibi ishale neden olan meyveler veya meyve suları yerine elma ve muz gibi meyveler yedirilir. Tuzlu kraker de ishale iyi gelir.

Bebeklere uyguladığınız ishal formüllerini çocuklara hatta kendinize de uygulayabilirsiniz.

Sarı leblebi ve limon sıkılmış Türk kahvenin de ishal kesici özelliği vardır. Bir fincanın yarısına kadar toz kahve doldurup üzeri su ile tamamlanır ve biraz limon sıkılır. Bu ishali keser. Fakat bunu bebeklerde denemeyiniz. Büyüklerde deneyebilirsiniz.

İshale iyi gelen diğer besinler

Öksürüğe iyi gelen zencefil ishal tedavisinde de kullanılır. Kaynamış suya zencefil atılarak zencefil çayı halinde içilir.

Patatesin püresi ve çorbası ishal olan çocuklara yedirilir. Ayrıca sulandırılmış bal ve antiviral etkiye sahip olan keçiboynuzu da ishale iyi gelir.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © Enterogermina ishalde kullanılır mı?