İshale Ne İyi Gelir

7 Ağustos 2015
admin_tr

Çocuklarda Kabızlık Nasıl Giderilir ?

Bebekler ve çocuklarda zaman zaman kabızlık görülebilir. Çocuklar günde bir veya iki kez kaka yaparlar. Dışkılamanın bir iki gün gecikmesi...

Bebekler ve çocuklarda zaman zaman kabızlık görülebilir. Çocuklar günde bir veya iki kez kaka yaparlar. Dışkılamanın bir iki gün gecikmesi nedeniyle paniğe kapılmamalıdır. Bebeklerin 7 gün boyunca dışkı yapmaması halinde kabız olduğu kabul edilir. Çocuklarda ise 3-4 gün dışkı yapamıyorsa, ağrılı dışkı yapıyorsa kabız olduğu söylenebilir. Böyle durumlarda çocuğun makatına bir şeyler sokmak yerine doktora gidilmeli veya bağırsak yumuşatıcı gıdalar verilmelidir.

Kronik olarak kabızlık çeken çocuklara her gün öğle ve akşam yemeklerinde kayısı-üzüm hoşafı içirilmesi iyi gelir. Düzenli sıvı ve meyve alması sağlanmalıdır. Kabızlığın uzun süre devam etmesi halinde kanlı dışkılama olabilir. Çocuğun dışkısının atılması, şikinliğinin giderilmesi için bir bardak süte bir tatlı kaşığı hint yağı karıştırılıp verilebilir. Kısa sürede bağırsaklar çalışmaya başlayacaktır.

Kabızlığa iyi gelen meyveler

Armut, erik,kayısı, incir, dut gibi meyveler bağırsakların kısa sürede çalışmasını sağlayacaktır. Kış aylarında da bunların kurusu veya hoşafı kabızlığa iyi gelecektir.

Kabızlığa iyi gelen sebzeler

Kabızlığa karşı en etkili sebze kabaktır. Çocuğunuzun kabız olmaması için ıspanak, lahana ve yeşil yapraklı sebzelerden yapılan yemekler menüde yer almalıdır.

Kabızlığa iyi gelen diğer besinler

Kepekli ve tam tahıllı gıdalar tüketilmelidir. Mercimek çorbası sık sık pişirilmelidir.

Çocukların kabız olmaması için neler yapılmalı ?

Çocuğunuzun tuvalette kalma süresi uzamış ise bazı önlemler almak gerekir. Sıvı tüketimini artırmak bunların başında gelir. Yukarıda sayılan besinlerin menülerde yer alması, kurabiye-kek gibi yiyecekler fazla yedirilmemesi gerekir. Hareketsiz yaşamda kabızlık yapar. Bu su tüketimi ve hareketli yaşam kabızlığa iyi gelir.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © Enterogermina ishalde kullanılır mı?