İshale Ne İyi Gelir

9 Ağustos 2015
admin_tr

Çocuklarda Yaz İshali

Yazın çocuklarda ishal vakaları artar. Bunda havaların ısınması ile bakteri ve virüslerin çoğalması ve besinlerin daha kolay bozulması etkilidir. İshalin...

Yazın çocuklarda ishal vakaları artar. Bunda havaların ısınması ile bakteri ve virüslerin çoğalması ve besinlerin daha kolay bozulması etkilidir. İshalin en önemli nedenlerinden birisi sindirim sisteminde, özellikle bağırsaklarda bakteriyel enfeksiyon oluşmasıdır. Bu nedenle ishalden korunmak için hijyene ve besinlerin saklama koşullarının uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Yaz ishalleri en fazla 0-5 yaş aralığındaki çocukları etkiler. İki yaş altı bebeklerin ölüm sebeplerinin başında ishalin geldiği düşünüldüğünde bebeklerde yaz ishalinin ciddiye alınması gerektiği anlaşılmaktadır.

Çocuklar yazın en çok serinlemek için girdiği havuzlardan kaptığı mikrop-parazitler veya tezgah üzerinde kalmış besinleri ,(en çok da balık, tavuk, akşamdan kalma yemekler ve yaş pasta çikolata gibi bozuk abur cuburlar) nedeniyle ishal olurlar.

İshal sebeplerinden birisi de yaz meyveleridir. Kayısı, dut, incir, armut ve kavun gibi meyveler fazla tüketildiğinde ishale neden olurlar.

İshal olan çocuklarda sıvı dışkılamanın yanında ağız kuruluğu, mide bulantısı, kusma ve halsizlik görülebilir. Vücuttaki su azaldıkça uykuya meyil artar, idrarın rengi koyulaşır. Yüksek ateş veya dışkıda kan olması durumunda ise hemen doktora gidilmesi gerekir.

İshal olan çocuklara bol su ve meyve suyu (ishal yapanlar hariç) içirilmelidir. İshal kesici ilaçlar verilmemelidir. Çünkü ishal vücudun doğal tepkisidir. Vücuttan atılması gereken besinler, vücuttan çıkmalıdır. Aşırı sıvı ve besin kaybı bol su ile telafi edilmelidir.

İshal çocuğun nabzını aşırı azaltmış veya artırmış ise el ve ayaklarda soğukluk oluşmuşsa ve bu belirtilere şiddetli kusma ve yüksek ateş de eşlik ediyorsa hastaneye götürülmelidir.

Hafif ishal vakalarında tuz-su-şeker karışımı takviyesi ve eczanelerden temin edilecek ishal tozları ve ishal solüsyonları kullanılarak evde tedavi yapmak mümkündür. Bebeklerde ise en etkili ishal tedavi metodu daha sık emzirmektir.

İshalken iştah azdır. Yağlı yiyecekler durumu daha da vahimleştirecektir. Yoğurt, patates haşlaması gibi besinleri çocuğunuz daha kolay tüketir. Meyve için ise elma önerilir. Öğünlerde komposto bulunması gerekir.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © Enterogermina ishalde kullanılır mı?