Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

mide gazı
Paylaş
 

            Hemen her insanın sindirim sistemindeki rahatsızlıklarından birisi gaz sıkışmasıdır. Sindirim sistemindeki gazlar oksijen, hidrojen, karbondioksit ve metan gazlarından meydana gelir ve kokusuzdur. Sindirim sisteminden atılan gazların kötü kokmasının sebebi, kalın bağırsaklardaki bakterilerden ötürüdür ve yaklaşık olarak yapının %1’ni kapsamaktadır. Sindirim gazlarının oluşumunda iki önemli etken bulunur. Bu etkenlerden birisi sindirim sırasında oluşan gıda gazları ve aerofaji olarak adlandırılan, hava yutma durumudur. Hava yutma genelde hızlı yemek yeme, doğru ve iyi çiğnememe, sigara kullanımı ve sakız çiğneme gibi durumlarda daha fazla meydana gelir ve insanlar bu durumu fark etmezler. Sindirim esnasında oluşan şişkinlik ile gaz sıkışmasına ne iyi gelir soruları duyulmaya başlar. Artık oluşan şişkinlik ve gaz sıkışması sindirimin kalın bağırsaktan atılmasına kadar devam eder.

             En fazla sorulan sorulardan bir diğer ise hangi gıdaların gaz oluşumuna sebep olduğudur. Gaz oluşumuna sebep olan yiyeceklerin en başında şekerler gelmektedir. Fruktoz, laktoz, raffinoz gibi karbonhidrat zincirine sahip tüm yiyecekler her insana gaz yapabilir. Bu karbonhidratlara sindirimsel olarak alerjisi olanlara daha fazla etki yapabilir. Özellikle en fazla bilinen laktoz süttü bulunur ve içenler çeşitli çareler arama yoluna giderek gaz sıkışmasına ne iyi gelir sorusunu herkesten daha fazla dile getirirler. Bir diğer gaz oluşumuna sebebiyet veren grupta lif içerikli besin maddeleri bulunur. Bu lif zengini yiyeceklerin özelikle kolay erimeyenleri oldukça fazla gaz oluşumuna sebep olur.

             Sürekli olarak gaz sorunu yaşayanların bazı tedbirler ile daha rahat ve konforlu bir yaşam sürmesi mümkündür. Öncelikle hava yutmayı engellemek açısından hızlı yiyecek tüketiminden kaçınılmalıdır. Yemeklere oda sıcaklığındaki su ile başlanmalı ve soğuk sudan aç iken uzak durulmalıdır. Zencefil çayı soğuk algınlığına iyi geldiği kadar, sindirime de oldukça iyi gelmektedir. Potasyum, vücuttaki sodyum dengesini düzenlemek için oldukça önemli bir mineraldir ve en bu denge için günde bir muz tüketilebilir. Gaz sıkışmasına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak, bitkisel çözümlerin de oldukça yararlı etkileri olmaktadır.

             Melisa, zencefil, meyan kökü, papatya, havlıcan bitkilerinin çayları, sindirim ve sindirim sistemini güçlendirerek adına oldukça yararlıdırlar. Sindirim sistemi sağlığı ve gaz giderici etkileri ile kolaylıkla bulabileceğiniz bitkisel çözümler, sorunlarınıza yardımcı olacaktır.


Bu yazı 1116 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir