İshale Ne İyi Gelir

4 Aralık 2016
admin_tr

Hamilelikte ishal nasıl geçer

Hamilelikte ilaç kullanımı çok kısıtlı olduğu için ishal doğal yöntemlerle tedavi edilmelidir. Bunun en doğru yolu sürekli bağırsakları boşaltmanın yarattığı...

Hamilelikte ilaç kullanımı çok kısıtlı olduğu için ishal doğal yöntemlerle tedavi edilmelidir. Bunun en doğru yolu sürekli bağırsakları boşaltmanın yarattığı su kaybını az ama sık sıvı takviyeleri ile gidermektir. Maden suyu, pirinç çorbası, bitki çayları ve sade su bunun için idealdir. Aşırıya kaçılırsa mide bulantısı, reflü ve kusma gibi şikayetler olacağından itidalli davranılmalıdır. Hamilelikte ishal olunca alınması gereken sıvı miktarı yaklaşık 3-4 litredir.
Eczanede su, tuz ve şeker karışımından oluşan ishal ilaçları vardır. Daha çok bebeklerde ishal için kullanılan bu ilaçlar basit ve katkısız karışımlar oldukları için hamileler tarafından da kullanılabilirler. Bu tür karışımları evde de hazırlamak mümkündür. Bir litre suya bir yemek kaşığı şeker ve bir çay kaşığı tuz eklenip karıştırılır.
Kullanılacak suyun steril olması açısından kaynamış, soğumuş su tercih edilebilir. Hazırlanan karışımın üzeri kapatılarak odada asılı toz partiküllerinin sıvıya karışması engellenmelidir.
Piyasada ishali durdurmaya yarayan kimyasal ilaçlar da satılmaktadır. Doktorlar değil hamileler, normal kişilere bile bu ilaçları (çok anormal durumlar yaşanmadığı sürece) önermemektedir. Bağırsakların sağlıklı çalışması için ishal kesici ilaçlar alınmamalı veya kahve limon gibi ishal durdurucu karışımlardan uzak durulmalıdır.
Hamilelerde ishal tedavisi dışkının hızlı atılımını su ve kısıtlı besin takviyesi ile telafi etme üzerine kuruludur. İshale bağlı yorgunluk olacaktır, istirahat iyi gelecektir. Sıvı alırken fazla şekerli olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü şeker bağırsakta bakteri popülasyonunu artırarak ishal süresini uzatır.
Anne adayları ishal olduklarında sıvı takviyesi ile muz, pirinç lapası, patates püresi gibi yiyeceklerle ishali atlatabilirler. Fakat ishal şiddetli karın ağrısı, yüksek ateş ve göz kararması yaratacak derecede tansiyon düşüklüğü ile seyrediyorsa sağlık kuruluşuna giderek dışkı testi yaptırmak gerekir. Dışkı testi ile ishalin gıda zehirlenmesi, viral veya bakteri kaynaklı olup olmadığı tespit edilir ve buna göre tedavi uygulanır.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © Enterogermina ishalde kullanılır mı?