İshale Ne İyi Gelir

4 Aralık 2016
admin_tr

Hamilelikte ishal

Hamilelikte ishal, aşırı su kaybına yol açması ve gebeliği riske etmesi açısından ciddiye alınması gereken bir durumdur. Hamilelikte ishal nedenleri...

Hamilelikte ishal, aşırı su kaybına yol açması ve gebeliği riske etmesi açısından ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Hamilelikte ishal nedenleri

Hamilelikte ishalin bir nedeni demir tedavisidir. Bu tedavi bazen hamile kişilerin ishal olmasına neden olmaktadır. Böyle bir durumda demir tedavisi kesilir.
Hamilelikte ishalin diğer bir nedeni ise gastroentrerit nedenlerdir. Gastroenterit zararlı virüs veya bakterilerin bağırsaklarda enfeksiyonlara yol açmasıdır. Vücut böyle bir duruma ishal şeklinde tepki verir ve zararlı mikropların bağırsaklardaki besinlerden istifade etmemesi, mikropların bir an önce dışarı atılması için sıvı dışkılama yolu ile bağırsakları boşaltır.

Hamileliğe has mide ve bağırsak problemleri

Hamilelikte genellikle ilaç kullanımı olmadığından, yaşanan ishaller adet döngüsü veya ilaç kullanımı ile alakalı olmayıp daha çok hamileliğin getirdiği hormon değişimleri ve organlardaki gevşeme kaynaklıdır.
Hamileliğin ilk üç ayında mide bulantısı görülmesi olağan bir durum olup çoğu kadın bunu tolere edebilmektedir. Bazılarında ise tablo daha ağır seyredebilmektedir. Böyle durumlarda jinekoloğun vereceği tavsiyelere göre hareket edilir.
Hamileliğin son döneminde ise bebeğin büyümesi ve rahimin genişlemesi sonucunda iç organlara baskı oluşur. Bu baskılar kabızlık, reflü, gaz şikayetleri, mide bulantısı şikayetleri oluşturur.
Hamilelere bu konuda tavsiye edilen şeyler az ve sık yenmesi, sıvı alımının ihmal edilmemesi ama bir kereden çok fazla sıvı alınmaması, yatarken yemek yenmemesi, mide bulantısını tetikleyecek yağlı yiyeceklerden uzak durulmasıdır.

Hamilelikte ishal tedavisi

Hamilelikte ishal erken doğum riski taşıdığından ishalin nedeni basit bir gıda zehirlenmesi olsa bile doktora başvurmak gerekir. Tedavi için öncelikle ishalin kaynağının ne olduğu tespit edilmelidir. Viral kaynaklı ishaller genellikle ateşe neden olmaz ve evde bol sıvı ve mineral alımı ile birkaç günde geçer. Bakteri kaynaklı ishaller ateş yapabilir, bazen antibiyotik kullanmak gerekebilir.
Hamilelikte yenmemesi gereken gıdalar
Hamilelik planlanmasından itibaren, hazır gıdalar, alkol ve sigara kadının hayatından çıkarılmalıdır. Seyyar satıcılardan kokoreç, midye dolması, ekmek arası köfte gibi gıdaların alınmaması gerekir. Bu gıdalar, yağlı ve baharatlı olmasının yanı sıra hijyen açısından da uygun değildirler, ishal başta olmak üzere çeşitli hastalıklara davetiye çıkarırlar.
Hamilelikte et tüketimi gereklidir, fakat dışarıda yenilen kebap ve dönerler hamileler için reflü ve diğer mide sorunlarına yol açabilir. Ayrıca konserve gıdalar yerine mevsiminde yetişen sebze ve meyveler yenilmelidir.
Tavuk ve balık kolay bozulabilen gıdalardır. Bunları dışarıda yemek yerine evde hazırlamak daha uygundur. Bununla birlikte temizliğine güvendiğiniz restoranlardan sebze yemekler ve ızgara et çeşitlerini tüketebilirsiniz.

Hamilelikte sık görülen şikayetler

Hamilelikte ilk üç aylık dönem hormonal değişiklikler nedeniyle bazı şikayetlerin başladığı dönemdir. Bu dönemde başlıca görülen şikayetler fazla uyku eğilimi, sersemlik, mide yanması, bel ağrısı, mide bulantısı, karında şişlik hissi, göğüslerde dolgunluk hissi, sürekli kaygı-stresli olma hali yaşanabilir.
Bazı hamilelerde de ise ilk üç aylık bir dönemde hiçbir şikayet görülmeyebilir. İkinci üç aylık dönem hamileler için pek bir şikayetin olmadığı dönemdir.
Son üç aylık dönemde büyümüş olan rahimin yarattığı etkiler söz konusudur. Bunlar arasında nefes darlığı, tansiyonda düşme eğilimi, genel olarak yorgunluk, bel ve kasık ağrısı, mide yanması, çatı kemiklerinin genişlemesine bağlı olarak yürürken rahatsızlık hissi, karında doğuma hazırlayıcı kasılmalar (bunlar doğum sancılarından farklı olarak düzensiz ve kısa sürerler, fazlı ağrı yaratmazlar), el ve ayaklarda ödem oluşumu, gereğinden fazla kilo aldığının düşünülmesi, kaygı dolu rüyalar görmek, genel olarak kaygılı bir ruh hali görülebilir. Bazı şanssız anne adayları bu belirtilerin hepsini birden yaşarken bazı hamileler bu şikayetlerin sadece bazılarını belirgin olarak yaşarlar.

Bahsedilen belirtiler genel belirtilerdir, hamileliğin son dönemlerinde başka şikayetler de görülebilir. Bazı anne adayları ise sayılan şikayetleri geçirmeden hamilelik dönemlerini geçirebilirler.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © Enterogermina ishalde kullanılır mı?