İshale Ne İyi Gelir

10 Ağustos 2015
admin_tr

Hamilelikte İshale Ne İyi Gelir ?

Hamilelikte önceden görülmeyen rahatsızlıklar nüksedebilir. Kabızlık, ishal, reflü ve şeker bunlardan bir kaçıdır. Hamilelikte ilaç kullanımı sakıncalı olduğu için bunlara...

Hamilelikte önceden görülmeyen rahatsızlıklar nüksedebilir. Kabızlık, ishal, reflü ve şeker bunlardan bir kaçıdır. Hamilelikte ilaç kullanımı sakıncalı olduğu için bunlara karşı doğal tedavi yollarını kullanmak gerekir. Bu makalede “Hamilelikte İshale Ne İyi Gelir ?” konusunda bilgi verilecektir.

Hamilelikte ishal olmamak için sindirimi kolay, lif oranı düşük besinler tercih edilmelidir. Yağlı yiyecekler, ishal yapan meyveler ve asitli içecekler ile de mesafe korunmalıdır. Meyve olarak şeftali, muz ve elma ishali önlemese de en azında ishal yapmadığı için tercih edilmelidir. Armut, kayısı ve dut gibi meyveler ise ishal eder.

İshal olunduğunda yağsız pilav, pirinç lapası, haşlama patates ile yapılan yağsız püre veya patates salatası, dışkının cıvıklığını alır. Tuzlu kraker ve kızarmış ekmek de ishale karşı iyi gelecektir.

Bazı kimselere süt ve süt ürünleri iyi gelmez. Bu kişilerde laktoz intoleransı vardır, bu nedenle süt ishal eder. Bazılarında ise keçi eti aynı etkiyi yapar.

İshal tedavisinde amaç sadece dışkıyı daha katı hale getirmek veya tuvalete gitme sıklığını azaltmak değildir. İshal ile kaybolan sıvının yerine konması gerekir. Bunun için bol su tüketilmelidir. Ayrıca sindirimi düzenleyen yoğurt her yemeğin yanında tüketilmelidir.

İshalken Uzak Durulması Gereken Gıdalar

 Abur cubur yiyecekler, et-tavuk kızartması ve döner, küçük baş hayvan eti, süt ve süt ürünleri (yoğurt-peynir dışında) yağlı-baharatlı yiyecekler, kuruyemiş, mercimek çorbası ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.

Menüden yukarıdaki yiyecekler çıkarılarak yerine ayran, bitki çayı, haşlanmış patates, yoğurtlu çorbalar, kızarmış ekmek, elma ve muz konulmalıdır.

Ayrıca temizlik de çok önemlidir. Dışkıda kan görülmesi veya vücudun aşırı susuz kalması halinde doktora gidilmelidir.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © Enterogermina ishalde kullanılır mı?