Hemoroid (Basur) Hangi Doktor ve Bölüm Bakar?

Paylaş
 

Hemoroid Nedir?

Hemoroid rektumun sonunda bulunan düzenli doku yastığıdır. Hemoroid hastalığı bu yastıklardaki şişme ve genişlemelerle ilgilidir. Ülkemizde basur olarak da bilinen ve insanların nerdeyse yarısına yakınında görülebilen bir problemdir.

Hemoroid Nedenleri

Hemoroid birçok faktörden dolayı ortaya çıkabilir. Etkileyen faktörlerden bazıları; aşırı kilolu olmak, düzenli olarak ağır nesneleri kaldırmak, yaşlanmak, hamilelik ve doğum yapmaktır. Tuvalette aşırı zaman geçirmek de potansiyel bir faktördür.

Diğer hemoroit nedenleri kabızlık, kalıtım, kronik ishaldir, dışkılamada fazla zorlanma ve ıkınmadır. Az lifli besin tüketimi, baharatlı gıdalar ve alkolün de basur oluşumuna katkı sağladığı bilinmektedir.

Hemoroid Belirtileri

Büyümüş basur (hemoroid) sıklıkla kaşıntı, mukus akıntısı veya kanamaya neden olur. Kanamalar, sert dışkı, hemoroid kan damarlarının ince duvarlarına zarar verdiğinde ortaya çıkar.

Hemoroidin diğer semptomları arasında anüs bölgesinin hassaslaşması, dışkı sızıntısı ve tuvaleti yaparken ağrı olması bulunur.

Hemoroide (Basur) Hangi Doktor ve Bölüm Bakar?

Hemoroidlerin teşhis edilmesinde ve tedavi edilmesinde müracaat edilecek bölüm ve doktor: genel cerrahi bölümü proktoloji uzmanı doktorlarıdır. Proktolog doktorlar makat hastalıkları alanında uzmanlaşmış doktorlardır.

Hemoroid Tedavisi

Anal semptomları genellikle anorektumun duvarındaki damarlar, arterler, sinirler ve bağ dokusu topluluğu olan hemoroid kaynaklıdır. Bu normal doku kompleksi zamanla büyür, prolapsus (anüs dışında kalır) ve semptomlara neden olabilir. İç hemoroid, rektum ve anüs arasındaki sınırın üstünde oluşur. Dış hemoroid, anorektal kavşağın altında oluşan formlardır. İç ve dış etiketleri olmasına rağmen, her iki tip de anüs içinde kalabilir veya dışa doğru çıkabilir. Hemoroid semptomları ve tedavisi, hemoroidin yeri ve hastalığın ciddiyetine göre belirlenir.

Hemoroid Tedavisi

Lastik bant ligasyonu: Rektumun içindeki hemoroidin altına lastik bir bant yerleştirerek hemoroide kan akışı kesilir. Basur,birkaç gün içinde yavaş yavaş küçülür ve kaybolur.

Lazerle Tedavi: Hemoroidin, lazer cihazı kullanılarak yüksek ısı verilerek yok edilmesi işlemidir. Ağrısız bir tedavidir. 5 dakika içinde sonuç alınmakta ve hasta aynı gün evine dönebilmektedir.

THD Yöntemi ile Basur Tedavisi: Basur memelerine kan akışını sağlayan ana damarların bağlanması ile yapılır. Kan akışı azaldığından, basur büzüşür ve küçülerek ortadan kalkar.

Kliniğimizde uygulanan yukarıda bahsedilen ameliyatsız tedavi yöntemleri ile kısa zamanda basurdan kurtulabilirsiniz. Uzman Proktolog doktorlarımız tarafından uygulanan bu tedaviler hakkında bilgi almak ve randevu talebinde bulunmak için bize ulaşabilirsiniz.

 

Randevu ve İletişim İçin: 0 553 665 64 02


Bu yazı 505 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir