İshal nasıl tedavi edilir?

Paylaş
 

İshal şikayeti olan hastalara özellikle 24-48 saat içerisinde aşağıdaki yiyecekleri tüketmeleri önerilir.

Muz, Şeftali, Elma,  Ekmek, Patates Püresi, Haşlanmış Patates, Makarna, Pirinç Çorbası.

İshal çoğunlukla aniden ortaya çıkar. Bu yüzden genelde geleneksel yöntemler kullanılır. Bunların arasında kahve telvesi yemek ya da kahveye limon sıkıp yemek ve kolayı kaynatıp soğuduktan sonra içmek vardır. Doktorlar geleneksel yöntemleri önermezler ama konuyu yazan kişi olarak kaynatılıp soğutulmuş kolanın çok şiddetli bir İshal durumumu hemen geçirdiğini de söylemeden geçemeyeceğim.

Eğer İshal yetişkinlerde 24 saatten uzun bir süre devam ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bu konuda üzerinde durulacak önemli bir nokta ishalin vücuttan sıvı çıkışına neden olmasıdır. Mide ve bağırsakların bozulması nedeniyle sindirim sistemi boşalırken bol miktarda sıvı çıkışı olur. Mide bulantısı ve iştahsızlık da olduğundan vücudun enerji ve sıvı açığı had safhaya çıkar. Böyle bir durumda ishali kesmekten ziyade ihtiyaç duyulan maddelerin özellikle de hayati önem taşıyan suyun alınması gerekir. Bu neden ishal olan kişilerin sıvı ağırlıklı beslenmeleri önem arz eder.

Çorbalar ishal tedavisinde çok önemlidir. Belki mercimek çorbası veya yağ-et içeren başka çorbalar zarar verebilir, bunların yerine yağı az veya yağsız çorbalar, pirinç çorbası, tarhana çorbası, yayla çorbası, kızılcık tarhanası çorbası, yoğurt çorbası içilmelidir.

Bebek ve çocuklar bu konuda daha hassastırlar. Vücutta susuzluk olmaması için birkaç çay kaşığı şeker, bir çay kaşığı tuz ve bir litre sudan oluşan karışım verilmelidir. Bu tür sıvılar eczanelerde de satılmaktadır.

İshal olan kişilerin hem hasta iken hem de sonrasında yoğurt ve ayran tüketmeleri faydalıdır. Yoğurt bozulan bağırsak florasını yeniden düzene sokar, ishalin negatif etkilerini atmaya yardımcı olur.

Yukarıda ishal kesici veya dışkı kıvamını koyulaştırıcı besinlere yer verdik. Ancak ishal tedavisinde ishali kesmekten ziyade kaybolan sıvının yeniden karşılanması ve vücudun güçsüz kalmaması önem taşır. İshale neden olan faktör ortadan kalkınca, zaten sıvı dışkılama da kalmayacaktır.

 

 


Bu yazı 2551 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak