İshalde Beslenme

Paylaş
 

Sık sık tuvalete gitme ve sulu dışkı ile kendini belli eden ishalden kurtulmak için beslenmeye dikkat etmek gerekir. Yanlış beslenme ishal süresini uzatacaktır.

İshal tedavisi yoğun sıvı çıkışını telafi etmeyi ve bu sancılı süreci bir an önce azaltmayı hedefler.

Bağırsakları bozulması nedeniyle yaşam dengesi alt üst olan kişi haliyle bir önce ishalin durmasını ister. Fakat vücuttan sıvı çıkışı olması bir gerekliliktir. İshal tedavisinde sıvı çıkışını azaltmak yerine kaybolan sıvı ve minerallerin yerine konması amaçlanır.

Bunun için evde bir karışım hazırlanabilir. Bir litre suya iki kaşık şeker ile bir çay kaşığı yemek tuzu karıştırılarak ishal solusyonu hazırlanabilir. Her sıvı çıkışı olduğunda bundan bir bardak içilir.

İshalde karın ağrısı ve bitkinlik olması normaldir. Fakat aşırı sıvı kaybı, yüksek ateş ve kanlı dışkılama hallerinde doktora gidilmelidir.

Kırmızı et,tavuk ve süt ishali daha da azdırabilir. Bu kişiden kişiye değişir. Et yenilecekse yağsız tarafından ve haşlama tercih edilmelidir.

İshalken sindirim sistemini düzelterek eski haline kısa sürede dönmesini sağlayan şey yoğurttur. Yoğurt ve ayran beslenme menüsünde yer almalıdır.

Bir çok besin mide bulantısı yapabileceği veya ishali artırabileceği için ishal olunca haşlama patates, kraker, yayla çorbası gibi yiyecekler tüketilmelidir. Yağlı, kafeinli, asitli gıdalar tüketilmemeli, erik ve armut gibi ishal meyvelerden uzak durmalıdır.

Çay yerine, nane-zencefil-papatya çayı, meyve olarak da muz-şeftali ve elma tüketilmelidir.

Pilav yağsız pişirilmeli, ishal olan çocuğa pirinç lapası yedirilmeli. Anne sütü ile beslenen bebekler ishal olunca daha sık emzirilmeli ve hijyene dikkat edilmelidir.

Ve son olarak ishal olanlar ne yemeli diyorsanız, üstüne basa basa yoğurt, yoğurt ve yoğurt diyorum.


Bu yazı 1105 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak