İshale ne iyi gelir

mide ağrısı
Paylaş
 

Bu makalede ishale ne iyi gelir konusunda detaylı bilgiler verilecektir. Makalede ayrıca ishale iyi gelen yiyeceklerin uzun bir listesi ve ishale iyi gelen videolar da yer almaktadır.

İshal bağırsak hareketleri ve cıvık dışkılama şeklinde belirti veren ve zaman zaman karın ağrısına neden olan bir rahatsızlıktır.

İshalin akut ve kronik çeşitleri vardır ve sorun neden kaynaklandı ise ona göre tedavi usulü uygulanır. İshalin en sık görülen yan etkileri vücudu susuz bırakması, elektrolitleri eksiltmesi ve anüs bölgesinde tahrişe neden olmasıdır.

Akut ishalin kesin teşhisi için beyaz kan hücrelerinin veya bunların ürettikleri enzimlerin, parazitlerin, bakteriler için dışkı testinin ve elektrolit bozuklukları için kan testlerinin yapılması gerekir.

Kronik ishalin kesin teşhisi için ise biyopsi, ince bağırsak endoskopisi, dışkıda yağ ölçümü, pankreas fonksiyon testleri gibi tetkikler yapılır.

İshalin neden olduğu susuzluğu evde bol sıvı tüketerek telefi etmek mümkündür. Hızlı ve çok dışkılamayı azaltmak için de bağırsakta su emme etkisi gösteren besinler tüketilebilir. İshalin bakteriyel kaynaklı olduğu tespit edilmedikçe ishal tedavisinde antibiyotik kullanılmaz.

Sık ve sulu dışkılama ile birlikte tuvalete gidene kadar dışkıyı tutamama, tuvalette iken dışkının tamamını yapamama veya ishalin bir yemeğin ardından aniden başlaması gibi şikayetler varsa ishal başka ciddi bir rahatsızlığın yan etkisi olarak meydana gelmiş olabilir.

İshal nasıl anlaşılır

Bunun ilk ölçütü olağandan fazla tuvalete gitmedir. Bu konuda genel bir tuvalete gitme sayısı vermek zordur. Kimisi günde bir kere kimisi günde 5 kere büyük tuvaletini yapar.

Her gün bir kere tuvalete gitmeye alışkın birisi günde üç defa gitmeye başlamışsa veya günde üç kere tuvalete giden biri günde beş kere tuvalete gidiyorsa ishal olabilir.

Dışkının sulu olması ishali ele veren başka bir ölçüttür. Sebze ve meyveyi genelde fazla tüketen kişiler, daha az tüketenlere göre daha cıvık dışkıya sahiptirler.

İshal nedenleri

Bakteriyel ishal: Bakteriler her yerde bulunur ve uygun ortamı buldukları zaman hızla ürer. Çiğ et, yumurta (yumurtalı gıdalar), kabuklu deniz hayvanları ve pastörize edilmemiş sütte bakterilerin üremesi kolaydır.

Bakteri üremiş gıdaları yemek ishale neden olur. Bunu engellemek için el temizliğine önem vermek ve çabuk bozulabilen gıdaları tüketirken dikkatli olmak gerekiyor.

Viral ishal: Pek çoğumuz bakteriyel ishal ile viral arasındaki farkı bilmeyebilir. Viral ishal daha kolay bulaşır ve hastalık esnasında kusma ve ateş şeklinde daha şiddetli şikayetlere neden olur.

Viral ishalden korunmanın tek çaresi yaşam alanlarının temiz tutulmasıdır. İshal salgınları yaşandığı dönemde biraz daha dikkat edilmelidir.

Yolculuk kaynaklı ishal: Bu gittiğimiz yerin mikroplarına alışık olmamak ve yolculuk esnasında hijyen kurallarını esnetmek nedeniyle oluşan bir ishal türüdür.

Kronik ishal: İshal konusunda en fazla can sıkan tür budur. Geçemeyen, uzun süren veya sık sık ishaller kişiyi oldukça etkiler.

Kronik ishalin önemli bir nedeni antibiyotik kullanımıdır. Antibiyotikler bağırsak florasını bozduğu için zararlı bakterileri türlerinin bir anda çoğalması mümkün olur ve ishal başlar. Sık sık antibiyotik kullanıyorsanız veya düzenli ilaç kullanıyorsanız ishal veya kabızlık sorunlarını kronik olarak yaşayabilirsiniz.

Bazı gıdalara alerji duyulması, yani onların tam olarak sindirilememesi ishale neden olur. Bunlar sık tüketilen gıdalar ise ishal sürekli olur.

Kronik ishalin bir sebebi de huzursuz bağırsak sendromu denilen hastalıktır. Bu hastalıkla mücadele etmek için beslenmeye dikkat etmek gerekir.

Bunların haricinde bağırsak iltihapları, şeker hastalığı, çölyak hastalığı, kronik pankreatit gibi hastalıklar kronik ishale neden olur.

İshale ne iyi gelir

İshal olunca bir an önce ishali durdurmak isteriz ama ilk yapılması gereken şey ishalin kaybettirdiği su ve elektrolitleri bir şekilde yeniden kazanma çabasına girmektir. Bunun için yağ içermeyen çorbalar, şeftali suyu gibi meyve suları ve maden suyu içilebilir.

Yağlı ve şekerli şeyler ishali daha da artırır. Bunların yerine yoğurt, yoğurtlu çorbalar, pirinç lapası gibi gıdalar alınır. Patates ve havuç ishal iken yenilebilecek sayılı besinlerdendir. Meyve olarak da elma, muz, şeftali yenilebilir.

İshal iken kızartmalardan, süt ürünlerinden (yoğurt hariç), uzak durmak gerekir. Ve en önemlisi de temizliğe dikkat etmek gerekir.

İshale iyi gelmeyen yiyecekler

İshale iyi gelen yiyecekleri öğrenmeden önce ishale iyi gelmeyen yiyecekleri bilmekte fayda vardır. Herkesin bünyesi farklıdır. Birinde süt ishal yaparken birinde yapmaz. Ülseratif kolit, Crohn hastalığı olanlarda lahana ve brokoli gibi sebzeler ishal ve gaz şikayetlerine neden olur. Ama bazı kişilere bu sebzelerin hiçbir zararı yoktur.

Besin alerjileri için de aynı şey söylenebilir. Kendi kendinizi tanıyıp ishalinizi artıran yiyecekleri kendiniz belirlemelisiniz.

Lifli yiyecekler ishali artırabilir. Meyvelerden armut, kuru üzüm, çilek sebzelerden baklagiller,bezelye, lahana bunlardandır.

Bazılarında süt intoleransı vardır. Bu kişiler süt, peynir veya dondurma yiyince ishal olurlar. Çölyak hastaları ise buğday, çavdar ve arpa ürünlerinde bulunan bir proteine (glütene) karşı duyarlıdır ve ishal olurlar.

Baharatlı gıdalar, acı biber ishale neden olabilir.Yağlı gıdalar da böyledir. Suni tatlandırıcıların da ishale neden olduğu tespit edilmiştir.

Alkol ise ishali kötüleştirir. Alkolün parçalanması için fazlaca su gerekir. Bu da ishal nedeniyle sıvısı azalan vücut için hiç de iyi değildir.

İshale iyi gelen yiyecekler

Bu konuda en iyi tavsiyeler patates haşlaması, pirinç lapası, kızarmış ekmek, meyve olarak muzdur. Bağırsak florasının daha çabuk düzelmesi için de yoğurt yenilir.

İshali kesen şeyler

İshali sarı leblebi ve limon sıkılmış Türk kahvesi derhal keser. İshal olan bebek ise bunları vermemek, su, tuz ve şeker ile yapılan ishal karışımı ile tedaviye devam etmek gerekir.

 

 

 

Kaynak: http://www.webmd.com/digestive-disorders/diarrhea-10/causes-diarrhea

http://www.everydayhealth.com/diarrhea-management-photos/diarrhea-and-diet.aspx


Bu yazı 1384 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak