Kabızlığa ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu

Paylaş
 

Kronik kabızlık bir çok kişinin özellikle de yaşlıların ortak şikayetidir. Yaşa bağlı bağırsak hareketlerinin ve vücuttaki su seviyesinin azalması bu tür şikayetlere neden olabilir. Kabızlık gençlerde de görülen ve hemoroidi tetikleyen bir unsur olup İbrahim Saraçoğlu kabızlığa ne iyi gelir sorusuna cevap veriyor.
Bağırsaklardaki kaydırıcı maddeye mukoza denir. Mukoza azalırsa sekresyon yani bağırsaktaki akış hızı da azalır ve kabızlık meydana gelir. Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması nedeniyle oluşan bağırsak tembelliği de kabızlığa neden olur.
Bağırsaklarda 400-600 çeşit bakteri bulunur. Bağırsaklarda bulunan bakteri popülasyonuna bağırsak florası denir. Flora dengede ise sindirim sisteminde bir sorun olmaz. Düzenli antibiyotik kullanımı, hazır gıdalar veya viral enfeksiyonlar bu dengeyi bozarak kabızlık veya ishal sorunlarına neden olmaktadır. İbrahim Saraçoğlu bozulan bağırsak florasının yeniden dengeye oturması için yoğurt ve yoğurt suyunu tavsiye etmektedir.
Sık sık kabızlık sorunu yaşıyorsanız kepekli ve lifli gıdalar tüketildiğinde mutlaka bol su içmelisiniz. Zeytinyağlı pırasa, (pirinçsiz ve havuçsuz pişirilecek) yemeği günde 3 kere bir yoğurt kasesi miktarlarda yenmelidir. İlk üç gün günde üç kez , sonraki üç gün günde iki kez daha sonraki günler de günde bir kere zeytinyağlı pırasa yenerek bağırsakların yumuşaması sağlanır.
Had safhada kabızlığı olanlar var. Bu kişiler 10-15 günde bir tuvalete gidiyorlar. O kadar ki kabızlık nedeniyle hastaneye gidenler bile bulunmaktadır. Dışkı içeride bekledikçe toksik maddeler üremektedir. İbrahim Saraçoğlu bu durumdaki hastalar için portakal yaprağını öneriyor. Portakal yaprağı tencereye konulmuş bir bardak suda 15 dakika kaynatılır ve suyu içilir. Aynı gün bu kür insanı tuvalete götürür.
İbrahim Saraçoğlu kabızlığa karşı kullanılan sinamekiyi önermiyor. Çünkü sinameki bağırsağın içindeki mukozayı da dışarı attırıyor. Sinameki az miktarlarda ve bitki çaylarına karıştırılarak tüketilirse bunda bir sakınca yoktur. İbrahim Saraçoğlu’nun sinameki yasağı on gün üst üste bunu kullananlar içindir. Uzun süre sinameki kullanmak bağırsaktaki mukozayı dışarı attırdığı için sinamekiyi bırakınca bağırsaklar kuruyor ve daha beter kabızlık oluyor.

İbrahim Saraçoğlunun şiddetli kabızlığa ne iyi gelir sorusuna cevap verdiği Diyanet TV’deki programına ilişkin video aşağıdadır.


Bu yazı 5624 kere okundu.
 • Site Yorum

7 adet yorum var.

 1. Hocam yine açıklamış olayı bütün detaylarıyla. Televizyonda gördüğümde mutlaka izliyorum kendisini.

 2. Belirtiler dedi ki:

  Etrafata bir sürü doktor uzman var ama hiçbiri bu doktor kadar ayrıntılı bilgi vermiyor. Çok seviyorum kendisini.

 3. Moda dedi ki:

  İbrahim hocam her zamanki gibi çok yararlı bilgiler vermiş. Zaten ilaç yerine bitkisel yollar her zaman daha iyidir.

 4. Kabızlığa bitki çayları ile bir alternatif gıda olarak düşünebilirsiniz. Naturpy milk tea ürünü ile anne sütünü arttırabildiğiniz gibi atom çayı ürünümüz ile vücudunuz daki bağışıklığı güçlendirebilirsiniz.

 5. Çok yararlı bilgiler gerçekten sağolun Teşekkurler

 6. holidayhilton dedi ki:

  Teşekkürler, yine çok faydalı bilgiler verilmiş. Elinize sağlık

 7. bybrawe dedi ki:

  bol bol su içmek lazım

Bir yorum bırak

yt izlenme satın al ilaç rehberi