Mide bulantısı, halsizlik ve baş ağrısı

mide bulantısı
Paylaş
 

Mide bulantısının kendi başına bir hastalık olmadığını hemen hemen her yazımızda dile getiriyoruz. Mide bulantısı hastalık değil başka bir hastalığın habercisi olduğu için mide bulantısına eşlik eden diğer rahatsızlıkları ve belirtileri toplayıp hangi hastalık olabileceğini araştırmalı ve en yakın sağlık merkezinde gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

Mide bulantısına halsizlik ve baş ağrısı eşlik ediyorsa bunun çeşitli sebepleri olabilir. Bu sebepleri bulabilmek içinde tükettiğiniz besinleri biliyor olmanız gerekmektedir. Örneğin yanlışlıkla tükettiğiniz tarihi geçmiş bir besin mide bulantısına yol açabilir, buna ek olarak kanda zehirlenme durumu gerçekleşirse de halsizlik ve baş ağrısı gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Mide bulantısı, halsizlik ve baş ağrısı aynı anda görülüyorsa ciddi bir hastalığın habercisi olarak saymalı ve mide bulantısına iyi gelen yöntemleri denedikten sonra geçmemişse de bir an önce doktora görünmeniz gerekebilir.

Mide bulantısı, halsizlik ve baş ağrısı belirtileri zehirlenmiş olabileceğinizin bir göstergesi olabilir, buna ek olarak vücudunuzun ağır işler sonrasında yorgun düşmesinden de kaynaklanabilmektedir.

Kabızlık mide bulantısına neden olur mu?

Soru:
Yaklaşık 3 aydır kabızlık yaşıyorum ve buna ara ara mide bulantısı da ekleniyor. Bu süre zarfında 2 defa büyük tuvaletimi “katran” şeklinde yaptım. Tuvaletten çıktıktan sonra karnımın sağ ve sol taraflarında acılar oluştu. Ardından ishal başladı ve bunun üzerine doktora muayene oldum. Tahlillerim çok güzel çıktı, doktor da basur ilacı verdi. Ne zaman aynı problemi yaşasam hastaneye gitmek istiyorum çünkü dayanılmaz ağrılar oluşuyor ve ailemde bu durumdan bıktı artık. Basur ve kabızlık mide bulantısına neden olur mu?

 

Kabızlık mide bulantısına neden olur mu?

Öncelikle merhabalar,
Kabızlık basuru, basur’da kabızlık şikayetlerinizi arttırabilmektedir. Kabızlık şikayetleri ise mide bulantısına neden olabilmektedir. Uzun bir süre zarfında tuvaletinizi yapamadıysanız ve kabızlık şiddetli bir hal aldıysa mide bulantısı şikayeti yaşamanız normaldir. Tuvalete girdiğinizde zift kadar koyu ve pis kokan bir dışkı atıyorsanız mide kanamanız olabilir, bununla birlikte mide bulantısı şikayetleri de yaşarsınız. Mide kanaması rahatsızlıklarında vücudunuzun kan değeri düşmekte, buna bağımlı olarak teninizde soluklar ve vücudunuzda halsizlik şikayetleri ortaya çıkar.

Bunlara ek olarak önemli bir hastalığınızın olduğunu düşünmemekteyiz. Kabızlığa çözüm önerilerini uygularsanız ve bu durumu kafanızdan atarsanız sorunlarınız büyük ölçüde çözülecektir. Eğer şikayetleriniz devam ederse de doktorunuza bu konuyu belirtebilirsiniz. Gastroskopi ve kolonoskopi kalın bağırsaklarınızın, midenizin ve basur şikayetlerinizin ne denli büyük olduğuna açıklık getirebilecektir. Aile doktorunuz ya da dahiliye doktorunuz bu konuda size yardımcı olacaktır.


Bu yazı 3475 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak