Mide bulantısı ve halsizliğe ne iyi gelir

mide bulantısı
Paylaş
 

Mide bulantısı ve halsizlik neyin belirtisidir?
Mide bulantısının birçok sebebi olabileceğini hemen hemen yayınladığımız her makalemizde üzerine basarak belirtiyoruz. Mide bulantısına bazı etmenlerin eşlik edebileceği hakkında da bazı makalelerimiz de bilgiler verdik. Mide bulantısına eşlik edebilen bir etmende kendi başına hastalık olarak sayamayacağız halsizlik durumlarıdır.

Mide bulantısı ve Halsizlik
Mide bulantısı ve halsizlik ilişkisinden bahsetmeden önce her iki rahatsızlığında nedenlerini ve nasıl tedavi edilecekleri üzerinde duralım. Çünkü iki rahatsızlığa aynı anda farklı tedavi yöntemleri uygulamak, tek rahatsızlığa tedavi yöntemi uygulamak kadar etkileyici olmayacaktır. Öncelikle halsizlik nedenleri ve halsizliğin tedavisini konu alalım.

Halsizlik sebepleri ve tedavisi önerileri
Bazı durumlarda vücudumuza çok fazla yüklenerek bitkin düşmesine neden oluruz. Bu gibi durumlarda baş ağrısı, sırt ağrısı ve hazımsızlık gibi durumlar nüksederek halsizlik şikayetlerimizi arttırabilir. Bu olaylara tıp biliminde debilite ya da asteni ismi konulmuştur.

Halsizlik; şiddeti ile ona sebep olan etmenin arasında bir orantı varsa rahatsızlık olarak değil yorgunluk olarak nitelendirilir. Fakat halsizliğe sebep olan etmen çok küçük bir şeyse ve sizde halsizliğe sebep oluyorsa durum halsizliğe dönerek bağışıklık sisteminizi büyük ölçüde etkileyebiliyor olabilir. Halsizliğe sebep olan birçok fiziki hastalık vardır, bu hastalıklara ek olarak psikolojik etmenlerde halsizliğin şiddetinde çok büyük öneme sahiptir. Bazı durumlarda halsizlik fiziki etmenlerden değil, psikolojik etmenlerden kaynaklanabilmektedir. Ayrıca halsizlik durumları kaygı bozuklukları (anksiyete) ve depresyon gibi ciddi psikolojik hastalıkların en çok görünen belirtilerindendir.

Halsizliğin sebepleri;

Derin bir uyku sırasında rahatsız edilmek
Derin uyku sırasında vücuda gelen aşırı sesli tonlar (gürültüler) isteseniz de istemeseniz de stres olmanıza ve buna bağımlı olarak tansiyonunuzun yükselmesine sebep olur. Bu gibi durumlar sonrası halsizlik ve uykulu olma durumları oldukça sık rastlanır. Bu durum ile karşılaşmamanız için size yatmakta olduğunuz odadan gürültü yapacak saatleri, telefonları ve benzeri eşyaları çıkartmanızı tavsiye edebiliriz.

Gereğinden fazla kahve ya da çay tüketmek
Günde 6 fincan kahve ya da 6 bardak çay tüketilmesi oldukça zararlıdır. Çünkü kahvede bulunan kafein maddesi uyarıcı bir maddedir ve beyne olabildiğince ayakta kalması için sürekli olarak enerji gönderir. Günde 3 fincan civarında çay ya da kahve içersek kafeinin uyarıcı etkisinden en üst seviyede faydalanmış oluruz. Ancak bu miktar 2’ye katlandığı takdirde kafein ve tein maddeleri vücudumuzun demir ihtiyacının artmasına sebep olur ve bu durumda beyin ile kalbe yeterince oksijen gitmeyerek halsizlik durumları ortaya çıkar.

Gereğinden fazla karbonhidrat tüketimi
Aç karna tüketilen karbonhidratların sindirilmesi oldukça zorlaşacağı için vücudunuza ağırlık yapar ve buna bağlı olarak mide bulantısı ve halsizlik durumları ortaya çıkar.

Yetersiz sıvı alımı
Bilim insanlarının yaptıkları birçok araştırma sonucunda insan vücudunun günlük enerji stokunu koruyabilmesi için günde ortalama 8 bardak sıvı alımı yapması gerekmektedir. Gün aşırı düzenli olarak sıvı tüketimi olmazsa mide aşırı derecede salgıladığı asitleri düzene sokamaz ve vücut yorgun düşer. Buna bağımlı olarakta mide bulantısı ve halsizlik gibi durumlar ortaya çıkar.

Cep telefonlarının yaymış olduğu sinyaller
Tek seferde 20 dakika üzeri telefon konuşmaları beyne oldukça zarar vermektedir ve beynin kusma merkezini etkileyebilmektedir. Tek seferde 20 dakikalık görüşme sonrasında mide bulantısı ve halsizlik şikayetleri ortaya çıkabilir.

Sıcak su
Sıcak suyun en önemli özelliği vücudumuza uyku getirecek hormonların salgılanmasını arttırmasıdır. Bu yüzden sıcak duş sadece yatmadan önce alınmalıdır. Sabahları alınan ılık ya da soğuk duşlar sizi gün boyunca zinde tutacaktır.

Gereğinden fazla kola tüketimi
Gereğinden fazla kola tüketimi aslında pek doğru bir cümle değildir. Kolanın hiçbir miktarı vücudumuz için gerekli değildir. Vücudumuza hiçbir yararı bulunmamasına rağmen tüketmekten vazgeçmediğimiz kolayı aşırı derecede tüketmek mide asitleriyle birlikte mide ülserlerine ve reflü gibi ciddi rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Gürültü ortamlarda gereğinden fazla kalmak
Gürültü ortamlarda bulunan tüm insanların bir süre sonra enerjisinin tükendiği ve halsizlik şikayetleri yaşadığı uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir durumdur. Gürültülü ortamlardan olabildiğince uzak durursanız buna bağlı halsizlik durumları da yaşamazsınız.

Küfler olabilir
Bulunduğunuz ortam günlük olarak yeterince havalandırılmıyorsa bu ortamda gözle görülmeyecek küfler oluşabilmektedir. Bu küflere siz farkında olmadan vücudunuz karşı koymaya başlar. Eğer küf miktarı fazlaysa vücudunuz bu savaşı kazanamayabilir. Kazansa bile yorgunluk gibi şikayetleriniz olabilir.

 


Bu yazı 2103 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak