Mide bulantısı ve kusma

mide bulantısı
Paylaş
 

 Kusma; genellikle şiddetli mide bulantısı sonrasında ortaya çıkmakta olan, meydana geldikten kısa bir süre sonra mide bulantısının geçmesini sağlayan ve meydana gelirken vücuda her ne kadar kötü bir etki gösterse bile meydana geldikten sonra vücudun rahatlamasını sağlayan bir durumdur. Kustuktan sonra bazı şeylere bir süre dikkat etmelisiniz. Bunun için “Kusma sonrasında ne yapılmalı?“ başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz. Mide bulantısı şikayetiniz kusmaya dönüşmüşse bunun önemli sebepleri olabilir. Örneğin yediğiniz bir yemeğin içerisindeki bakteri oranına bağlı olarak zehirlenme, (genellikle bozulmuş yemekler kusmaya neden olur), midenizin kolay bir şekilde sindiremeyeceği bir besini tüketmiş olmanız, midenizin aşırısı hassas olması gibi.

Mide bulantısı ve kusma şikayetlerini bir arada yaşıyorsanız bunun için kendi başınıza bazı tedaviler uygulayabilirsiniz. Öncelikle mide bulantısı ve kusma şikayetiniz olduğunda psikolojik açıdan kendinizi güçlü kılmalısınız. Çünkü birçok insan mide bulantısı ve kusma şikayeti yaşarken psikolojik açıdan bitkin düştüğü için vücudu da bitkin düşmektedir. Kusma sonrasında vücudunuzun rahatlayacak olduğunu asla unutmamalısınız. Bu nedenle kusmayı mide bulantısı şikayetinin çözümü olarak düşünebilirsiniz. Yine de mide bulantısı şikayeti kusma şikayetlerine dönüşmeden önce bazı önlemler alarak bu durumun oluşmasını engelleyebilirsiniz. Bunun için evde birçok uygulayabileceğiniz birçok çözüm önerisini “Mide bulantısı nasıl geçer?” başlıklı makalemizde belirttik. Bu makaleyi okursanız evde kendi başınıza mide bulantısı ve kusma çözümlerini uygulayabilirsiniz.

mide bulantısı

Bunlara ek olarak mide bulantısı ve kusma şikayetleriniz 1 gün içerisinde birden daha fazla kez tekrar etmişse durumunuzun ciddiyetini düşünmeli ve en yakın sağlık polikliniğine gitmelisiniz. Şikayetleriniz oldukça şiddetli bir hal almışsa öncelikle bir Acil Serviste daha rahat hissedebilmeniz için ağrı kesici iğne attırabilirsiniz. Şikayetinizi dile getirdikten sonra sizi uygun olduğunu düşündükleri bölümlere yönlendireceklerdir.

 Mide bulantısı ve kusma tedavisi
Gün içerisinde birden fazla kusma şikayeti yaşıyorsanız ve bununla birlikte ishal durumu ortaya çıkmışsa aldığınız sıvı seviyesini tekrar gözden geçirmenizde fayda var.
Gün içerisinde olabildiğince sık bir şekilde doğal meyve suları ve su için.
Tuzlu kraker tüketerek mide bulantısı şikayetinizi önleyebilirsiniz.
Mide sağlığınız için aşırı soğuk içecekler ya da aşırı sıcak içecekler tüketmeyin.
Alkol alıyorsanız buna son verin ve asitli içecekler tüketmeyin.
Zencefil çayı hazırlayarak ılık bir şekilde tüketin. Buna ek olarak bir tutam taze zencefil çiğneyebilir ya da zencefil hapı kullanabilirsiniz.
Stresten kaynaklanan mide bulantısı ve kusma şikayetleriniz için papatya çayı tüketebilirsiniz.
Sindirimi kolaylaştırması, mide bulantısını ve kusmayı engellemesi için karanfil, kakule veya tarçın gibi baharatları uygun şekillerde tüketebilirsiniz. Bunların bir tanesini ya da birkaç tanesini aynı anda çay yaparak çok sıcak ya da çok soğuk olmamak kaydıyla tüketmek mide bulantısı ve kusma şikayetinize iyi gelecektir.
Beslenme şekline dikkat edin. Kusma sonrası veya mide bulantısı sırasında nasıl beslendiğiniz çok önemlidir. Özellikle mide bulantısı şikayet yaşarken beslenme şeklinizin durumunuzu daha da şiddetlendirebileceğini ya da hafifletebileceğini unutmamanız gerekir. Bunun için makalemizin başında eklediğimiz bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Son çare olarak  Antiemetik  ilaçlar kullanabilirsiniz.


Bu yazı 849 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak