Mide bulantısının nedenleri

mide bulantısı
Paylaş
 

Uzman doktorların kusma gibi kötü bir hissin ortaya çıkma durumu olarak nitelendirilen mide bulantısı, kendi başına bir rahatsızlık olmakla birlikte vücudunuzda farklı hastalıklarında oluşabileceğini haber verebilmektedir.

Dönemeçli yollarda seyahat ederken sizi rahatsız edebilecek bir görüntü ya da koku ile karşılaştığında veya ortada hiçbir sebep olmamasına rağmen ortaya çıkabilen mide bulantısı 7’den 70’e her insanın karılaşabileceği bir durumdur. Mide bulantısının sebepleri de bu yüzden kişiden kişiye göre değişebilmektedir.

Bilinçaltınızla ilgili bir problem olabilir
Mide bulantısı, bilinçaltında yatmakta olan patolojik bir vakanın dışarıya yanması olarak kabul edilmektedir.

İç hastalıkları ve Nefroloji Bölümü Uzmanı Doçent Doktor Enes Murat ATASOY mide bulantısının daha çok sindirim sistemi ile ilgili problemler yaşayan, koku ve hoş olmayan görünümlere karşı aşırı tepki veren kişiler, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon ya da şeker hastalığı ve iç kulak rahatsızlıkları bulunan kişilerde görüldüğünü belirtmektedir.

Ayrıca bazı kişilerde kimyasal değişiklikler sonucunda uyarılmakta olan sinir uçları duyarlılığının fazla olması mide bulantısı hissinin daha çok ve hızlı bir şekilde oluştuğu düşünülmektedir. Fakat gebelik dönemlerinde ve psikolojik açıdan iyi olmayan dönemler geçiren kişilerde herhangi bir hastalık durumu olmadan da mide bulantısı ve kusma durumlarına rastlanabilmektedir.

Bu sebeplerin yanında bilim insanlarının araştırmaları sonucunda elde edilen verilere göre aşağıdaki durumlarda mide bulantısına sebep olmaktadır.

– Gıda zehirlenmeleri
– Bakteriyel sebepli ishal durumları
– Mide ülseri
– Migren ağrıları
– Aşırı derecede alkol tüketmek
– Uyuşturucu kullanımı
– Seyir sırasında araç tutması
– Kanserli kişilere uygulanan özel uygulamalar
– Karın bölgesinden ameliyat gerektiren rahatsızlıklar
– İç kulak rahatsızlıkları
– 2. Seviye böbrek yetmezliği
– Kan şekeri dengesizlikleri
– Şeker hastalığından dolayı midenin geç boşalması
– Stres
– Yüksek taniyon
– Gebelik döneminde ortaya çıkan hormonsal değişimler
– Psikolojik sebepler


Bu yazı 628 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak