Mideyi korumak için neler yapılmalıdır

mide ağrısı
Paylaş
 

Mide sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz en etkili şey beslenmenize dikkat etmenizdir. Mide sağlığınızı yerine getirebilmek ve midenizi sağlıklı bir şekilde koruyabilmeniz için bazı ipuçları vereceğiz.

Az ve sık yemek tüketin!
Midenizin sağlığı açısından birçok uzman gün içerisinde 2 ya da 3 öğün aşırı yemek yerine 4 ya da 5 öğün az yemek yemenizi tavsiye eder. Çünkü mideniz aşırı yemek tüketimi sonrasında bu yemekleri sindirmek için oldukça çaba sarf etmek zorunda kalacak ve çeşitli sorunlar ortaya çıkartacaktır. Ancak az az yemek ve sık sık tüketmek midenizin yıpranmasını önleyecek ve yemeklerden maksimum miktarda faydalanmanızı sağlayacaktır.

Yatmadan önce yemek yemeyin!
Yemeklerin sindirilmesi ortalama 3 saat sürer ve bu yüzden hiç bir uzman yatmadan önce yemek yenilmesini doğru bulmaz. Uyku sırasında hazımsızlık problemleri çekmemek için yemeğinizi yedikten sonra 30 dakika spor yapıp uyuyun ya da yemeğinizi yedikten hemen sonra uyumaktan kaçının.

Lokmaları çiğneyin
Çiğnenmeden yutulan lokmalar midenizin daha fazla asit salgılamasını gerektireceği için lokmalarınızı olabildiğince küçülterek midenize gönderin.

Mide rahatsızlıklarını en aza indirmek için yapabilecekleriniz

İnsanların en korkulu rüyalarından bir tanesi olan Mide Rahatsızlıkları ilkbahar aylarında diğer aylara göre çok daha fazla görülmektedir. Bunun bazı sebepleri ise mevsim geçişinde yaşanan olaylardan kaynaklanmaktadır. Örneğin; nem farklılıkları, güneş ışınlarının geliş açısının değişmesi gibi etmenler vücudumuzda hormonal değişikliklere sebebiyet vermektedir.

Ayrıca mide şikayetlerini tetikleyen bir başka unsur ise yine ilkbahar ve yaz mevsimine girmemizle birlikte tükettiğimiz çiğ meyve ve sebzelerdir. Mide rahatsızlıklarında her ne kadar mevsim geçişi etkili olsa da en büyük unsurlardan birisi de günlük hayatın stresini yaşıyor olmamızdır. Mide rahatsızlıkları yaşamamız için ise aşağıdaki önlemleri almanız size oldukça fayda gösterecektir.

Mide rahatsızlıklarına karşı alınabilecek önlemler:

 Kızartma ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız
Kızartmalar ve asitli içecekler midenizde bulunan bariyer tabakayı doğrudan tahriş etmektedir. Bu tahriş sonrasında midenizin asit salgısı bozulur ve sonuç olarak midenizde, yemek borunuzda ve onikiparmak bağırsağınızın yüzeyinde tahriş olmasına sebep olur.

Aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durun
Çok soğuk su, buzlu içecek ve dondurma gibi soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi yemek borunuzda ve midenizde spazma (kas kasılması) sebep olmaktadır.

Kafein ve Tein’den kaçının
Kafein ve tein içeren içecekler (çay, kahve, kola) midenizin asit yapısını bozmaktadır. Buna bağımlı olarak fazla miktarda tükettiğiniz tein maddesi yemek borusu ile mide arasında ki bölgenin gevşemesine sebep olmaktadır. Bunun sonucunda ise mide asidinin geriye kaçışı kolaylaşmaktadır.

Sigara içmeyin
Sigaranın içinde bulunan nikotin mide duvarınızı doğrudan tahriş etmektedir ve mide fonksiyonlarını bozmaktadır. Mideye ulaşan nikotin mide sinirlerini tetikleyerek midenizin asit salgılamasını arttırmaktadır.

Çiğ sebzeler tüketmemeye özen gösterin
Özellikle sert kabuklu sebzelerin tüketilmesi midede hazımsızlığa yol açabilmektedir. Buna bağımlı olarak mide sancıları yaşayabilirsiniz. Fakat herhangi bir sancı yapmıyorsa tüketebilirsiniz.

Tahıllı ürünleri gözünüzün önünden ayırmayın
Tahıllı ürünlerin içerdiği lifler ve zengin k vitamini midenizin ve bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına katkıda bulunmaktadır.

Tuzu azaltın
Mide rahatsızlıkları yaşayanların tuz tüketimine özellikle dikkat etmeleri gerekir. Özellikle kronik mide şikayetleri olan kişilerde tuz, kanseri tetikleyebilmektedir.

Mide hastalıkları bakımından risk altında olanları ise şöyle sıralayabiliriz:
Sigara içenler
Çok fazla stres yaşayanlar
A veya 0 kan grubu kişiler
Romatizma ilaçları kullananlar
Aşırı tuz ve kırmızı et tüketenler
Az miktarda sebze ve meyve tüketenler
Aşırı kilolular
Ailesinde mide kanseri olan kişiler


Bu yazı 1263 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak