Migrene ne iyi gelir

Paylaş
 

Migren kişi için yaşan boyu sürecek bir ıstıraptır. Tek iyi tarafı nöbetler halinde gelmesi nöbet olmadığında baş ağrılarının olmamasıdır.

Migren nedir

Migren bir baş ağrısı çeşididir. Bu hastalığın hangi sebeplerden kaynaklandığı hala çözülememiştir. Genetik faktörlerin hastalığın vukuunda etkili olduğu, çevresel faktörlerin de tetiklenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Migren hastalığı nöbetler halinde yılın bazı günleri önceden bazı belirtiler vererek gelir ve başın tek tarafını yoğun şekilde ağrı bombardımanına tutar. Bu ağrılar kimi insanlarda yaşama sevgisini tümüyle bitirip intihara sürükleyecek kadar şiddetli olabilir. Ağrı nöbetlerinin süresi birkaç saat veya birkaç gün olabilir. Nöbet aralıkları seneden seneye veya aydan aya olabilir.

Migren belirtileri

Migren ağrıları başlamadan önce yoğun ışığa karşı aşırı hassasiyet, seslerden huzursuzluk duyma, burnun aşırı koku alması ve bazı kokulardan iğrenircesine rahatsızlık duyma gibi belirtiler yaşanır. Kafa ağırlaşır, hasta kendini toplumdan ayırmak ve yalnız kalmak ister. Bu belirtiler yaşana yaşana hasta tarafından ezberlenir.

Migren öncesi belirtilerin ardından tarif edilmez baş ağrıları insanı iş göremez hale getirir. Bir çok ağrı kesici migrende işe yaramaz. Bazı hastalarda ise bazı ilaçlar şikayetleri hafifletebilir.

Migrene ne iyi gelir

Genellikle hastalar migren konusunda çaresizdirler. Tek başına karanlık bir odaya çekilip uzanmaktan başka yapılabilecek bir şey yoktur. Bazı migren türleri ilaçlara olumlu tepki vermekle birlikte migrene ne bitkisel ilaçlar ne de tıbbi ilaçlar etkili olmayabilmektedir.

Şimdilerde migrenin botoks ve cerrahi operasyonlarla tedavisi revaçtadır. Botoks ağrı nöbetlerinde faal olan sinir hücrelerinin etkisizleştirilmesi mantığına dayanır. Cerrahi operasyonlarla da bu sinirler kesilerek alınmaktadır.

Migrenin bitkisel tedavilere pek olumlu cevap vermediğini belirtmiştim. Bununla birlikte istirahatin yanında bazı sakinleştirici bitki çayları hastayı rahatlatabilir.

Bununla birlikte intihara sürükleme ihtimali olması nedeniyle migren kesinlikle doktor yardımı alınması gereken bir hastalıktır. Nöbetleri engellemek için aşırı yorgunluk, stres ve uykusuzluk gibi faktörleri kontrol altına almak gerekir.

Baş ağrısının binlerce sebebi olmakla birlikte yanlışlıkla migren teşhisi konulduğu da olmaktadır. Migrenin kendine özgü özellikleri vardır ve diğer baş ağrısı türlerinden kolaylıkla ayrılabilir.

Kaynak: http://okur.co/


Bu yazı 585 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

yt izlenme satın al ilaç rehberi izmir evden eve nakliyat