NANDA Hemşirelik Tanıları

Paylaş
 

NANDA hemşirelik tanıları ne demek ve nerede ne zaman kullanılır ?

NANDA, hemşirelikle ilgili bir kavramın kısaltılması olup uluslararası bilinen İngilizce (The North American Nursing Diagnosis Association) kelime grubunun baş harfleriyle meydana gelmiştir. Ülkemizde sadece NANDA şeklinde kullanımaz, anlaşılır olsun diye Nanda Hemşirelik Tanıları şeklinde kullanılması tercih edilir.

NANDA hemşirelik tanılama sistemi, bakım gerektiren hastanın, hastalığının veya problemlerinin belirlenmesinde kullanılır.

NANDA uluslararası bir kavram olduğundan NANDA hemşirelik tanıları da uluslararası geçerliliği olan planlardır. Örneğin hastanız için Pilipinlerden, Rusyadan veya dünyanın başka bir ülkesinden hemşire getirttiğiniz zaman , hemşire bakım planını NANDA hemşirelik tanıları çerçevesinde yapmak zorundadır.

NANDA hemşirelik tanıları hasta bakımını kolaylaştırır ve bir standardizasyon sağlar. Bu hem hemşireye kolaylık, hem hasta yakınları için bir kolaylık hem de tedavi sürecinin en doğru şekilde gerçekleşmesini sağladığı için hasta için bir nimettir.

Sıradan vatandaşlar için kolayca genelleştirilebilen hastalıklar bu işe profesyonel gözle bakan hemşireler için detaylarına ve sınıflarına göre ayrılacak unsurlardır. Bu nedenle her bir hastalık veya sorunun kendi içinde değerlendirmesi ve bir hastalık için uygulanan bakım planının başka bir hasta için uygulanmaması gerekir.

NANDA hemşirelik tanıları ne demek ve nerede ne zaman kullanılır daha iyi ifade edebilmek için bazı hasta bakım planı başlıklarını aşağıya sıraladım.

·         Düşme Riskli

·         Enfeksiyon

·         Eisenmangel Sendromu Hasta Bakımı

·         Fallot Tetratolojisi Hasta Bakımı

·         Fiziksel Hareketin Bozulması

·         Gaz Değişiminde Bozulma

·         Gebelikte Riskli

·         Hava Yollarının Açıklığında Yetersizlik

·         Hijyenik Bakımda Yetersizlik

·         Hipertermi

·         İntihar Girişimi

·         İshal Nanda Hemşirelik Tanıları

·         Kanama Riskli Nanda Hemşirelik Tanıları

İşte hemşireler yukarıdaki gibi hastalıklara göre bakım planı hazırlarlar. Bu bakım planlarından mevcut hastalığın ne şekilde belirti gösterdiği, hastada ne gibi şikayetlere neden olduğu, hastanın ne şekilde beslenmesi ve ne müddet uyuması, yatması gerektiği ifade edilir. İlaçların ne şekillerde kullanılacağı doktor ile işbirliği içerisinde belirlenir. Hastaya ve ailesine ne şekilde yaklaşılacağı da hastalığa göre belirlenir.

Bunun yanı sıra bakım planlarında hastalık ve tedavi hakkında ne gibi tedbirler alınacağı ve ne şekilde bir bilinçlendirme çalışması yapılacağı da belirtilir.

Kaynak:https://hemsirelersitesi.net/nanda-hemsirelik-tanilari/


Bu yazı 775 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

yt izlenme satın al ilaç rehberi izmir evden eve nakliyat