Şeftali ishali keser mi

Paylaş
 

Şeftali ishali keser mi yoksa kabızlık için mi kullanılır bu konuda açıklık getireceğim. Şeftali ishal olunca güvenle yenilebilecek nadir meyvelerdendir. Çünkü meyvelerin önemli bir kısmı (erik, armut, kayısı, çilek vs) fazla yenilince ishale neden olduğu gibi ishal olunca kullanınca da hastalığı uzatır.

Şeftali, şeftali suyu ve şeftali püresi bunlardan değildir. İshal yapmadığı gibi ishal olunca bu rahatsızlığı atlatmaya yardımcı olur.

Özellikle bebek ve çocuklarda şeftaliyi ishal için kullanabilirsiniz. Bebek sadece annesini emiyorsa şeftali suyu vermeyiniz annesini emmeye devam etse daha faydalı olur. Fakat ek gıdaya geçmiş bebeklere şeftali suyu verilebilir.

Acaba şeftalinin fazlası kabızlığa neden olur mu diye endişe etmeye gerek yoktur. Çünkü şeftalinin bu konuda üst seviye bir etkisi yoktur kabızlık yapmaz. İshali kesme konusunda da şeftaliden üst düzey bir etki beklemeyiniz. İshali kesmeye yardımcı olur ama ishali birden durdurmaz.

İshalde şeftali kullanmanın en büyük avantajı hastalık nedeniyle bitkin düşen bünyeye sıvı ve enerji takviyesini sağlamasıdır. Tatlı gıdalar ishali artırır. Bu nedenle şeftalinin fazla yenilmesi de olumsuz etki yaratabilir. Eğer günde bir veya iki tane şeftali yenirse ishal tedavisi için yeterli olacaktır.


Bu yazı 1782 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak