Skolyoz nedir ve belirtileri nelerdir?

Paylaş
 

Skolyoz  Belirtileri: Skolyoz hastalığının belli başlı çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Hastalık kişiden kişiye göre değişiklik gösterdiğinden dolayı tedavi aşamasında da bir takım farklılıklar gözlenmektedir. Skolyozun belirtileri olarak göğüs kısmının üst tarafında görülen kamburluk oluşması, bu durumun aynı zamanda kürek kemiğinde de görülmesi sıralanabilir. Hastalıkta omuz ve kalça birbirine göre orantısız görünür. Kalçanın bir bölgesi yüksek iken diğer bolumu alçakta kalır.

Skolyoz Hastalığının Nedenleri:  Skolyoz hastalığının nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak birtakım hastalıklar ya da dış etmenlerin bu hastalığı tetiklediği düşünülmektedir. Örneğin ağır eşya ya da yük taşımak, kötü duruş sergilemek skolyoz hastalığına sebep oluşturmaktadır. Bunlar dışında ağırlığı tek kola vererek çanta taşımak, uzun süreli bilgisayar kullanımı da yine tetikleyici etmenler arasında gösterilebilir.

Hastalığını Tedavisi: Hastalık kişiden kişiye göre farklılıklar gösterdiğinden dolayı skolyoz tedavisi de herkes için aynı olmamaktadır. Uzman tarafından yapılacak muayene sonrası uygulanacak tedavi seçenekleri değerlendirilecektir. cerrahi seçenekler en son çare olarak değerlendirilir. Genel olarak uygulanan tedavi yöntemi korse kullanmak, ilaç tedavileri ve çeşitli egzersizlerdir. Tedavi süreci içerisinde hasta kişi uzman tarafından gözlem altında tutulur. Hastanın durumu çok ileri derece değilse korse kullanımı uygulanabilir. Butun bu uygulanan yöntemlerin amacı hastalığın ilerlemesini önlemek ve cerrahi müdahalenin önüne geçmektir.

 

 


Bu yazı 668 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

yt izlenme satın al ilaç rehberi izmir evden eve nakliyat